Bezpiecznie w drodze do szkoły. Policjanci przestrzegają

Bezpiecznie w drodze do szkoły. Policjanci przestrzegają

Niektóre dzieci cieszą się z rozpoczęcia roku szkolnego, z radością idą na spotkanie z koleżankami i kolegami, ciekawe są nowej wiedzy. Inne ze smutkiem żegnają późne wstawanie i nieograniczony czas wolny. Jednak niezależnie od nastroju, ważne jest, aby dziecko do szkoły dotarło bezpiecznie. Jak przekonują policjanci, warto przypomnieć najmłodszym podstawowe zasady kodeksu drogowego, zwłaszcza, że w ubiegłym roku szkolnym zajęcia przez dłuższy czas odbywały się zdalnie.

We wrześniu policjanci będą prowadzić działania pod nazwą ,,Bezpieczna droga do szkoły”, patrolując przede wszystkim okolice szkół. Jednak podkreślają, że to głównie na rodzicach i opiekunach spoczywa odpowiedzialność za przygotowanie dzieci do uczestnictwa w ruchu drogowym.

Mamo, Tato, dziecko naśladuje Twoje zachowania, daj więc dobry przykład, zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących, ucz i przypominaj zasad prawidłowego poruszania się po drodze, wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu, w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami – apelują mundurowi.

Jak przypominają funkcjonariusze, dziecko do 7 roku życia może poruszać się po drodze tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat. Piesi, idący po jezdni lub poboczu, muszą poruszać się lewą stroną drogi, a po zmierzchu poza terenem zabudowanym nosić elementy odblaskowe. W przypadku małego natężenia ruchu i dobrej widoczności dwie osoby mogą iść obok siebie, ale w pozostałych przypadkach trzeba iść jeden za drugim. Ważne jest też korzystanie z wyznaczonych przejść dla pieszych.

Przypomnijmy dzieciom również, że nawet na przejściu dla pieszych nie wolno wchodzić na jednię przed nadjeżdżający pojazd. Bardzo niebezpieczne jest też przebieganie przez jezdnie, przechodzenie w miejscu o ograniczonej widoczności, czy wychodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody.

Jazda samochodem

Rodzice i opiekunowie muszą pamiętać o obowiązku przewożenia dzieci, które mają mniej niż 150 cm, w fotelikach lub specjalnych podstawkach dobranych do wzrostu i wagi dziecka.

Zarówno foteliki, jak i podstawki muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli ze względu na wzrost i masę dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu pojazdu. Warunkiem jest aby wzrost dziecka wynosił co najmniej 135 cm – zaznaczają policjanci.

Kiedy na tylnym siedzeniu przewozimy dwoje dzieci i nie ma miejsca na zainstalowanie kolejnego fotelika lub podstawki, trzecie dziecko może jechać zapięte w pasy bezpieczeństwa. Musi mieć jednak co najmniej 3 lata.

Policjanci apelują też do kierowców, aby w rejonie szkół zachowali szczególną ostrożność.

źródło: Komenda Główna Policji oraz Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie

fot. pixabay

Czytaj też: Światowa kariera rękawic furmańskich Czarnych Górali

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama