Znamy pierwszych kandydatów do Sejmu…

Znamy pierwszych kandydatów do Sejmu…

Artur Procyk i Szymon Kościółek, uczniowie pierwszej klasy Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, chcą dostać się do Sejmu. W tym celu zorganizowali wystawę poświęconą Józefowi Ostafinowi. W szkole zawiśnie również tablica upamiętniająca posła V kadencji II RP.

Tradycyjnie 1 czerwca w siedzibie Sejmu odbędzie się Sejm Dzieci i Młodzieży. Udział w jego obradach może wziąć 460 młodych posłów. Marzeniem Artura Procyka i Szymona Kościółka jest znaleźć się wśród nich. Dlatego przygotowali i realizują projekt, która ma stać się dla nich przepustką do sali obrad.

Temat tegorocznej rekrutacji do XXV już sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży brzmi: „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Uczniowie „Sybiraków” jako bohatera swojej pracy wybrali posła V kadencji Józefa Ostafina.

– Dla naszej szkoły podtrzymującej i propagującej idee Strzelców postać Józefa Ostafina jest naprawdę ważna. Jego praca dla ojczyzny, walka o wolność, poświęcenie w służbie niepodległości i ogromny patriotyzm, powinny być wzorem do naśladowania. Dlatego zależy nam, aby pamięć o nim była żywa – mówi Szymon Kościółek.

W tym celu kandydaci na posłów zorganizowali w szkole wystawę poświęconą Józefowi Ostafinowi. Na korytarzach stanęły tablice ze zdjęciami i pamiątkami po nim.

– Zapraszamy na nią wszystkich mieszkańców – mówi Artur Procyk.

Uczniowie tworzą również stronę internetową, dedykowaną politykowi. W planach są również specjalne lekcje dla uczniów ZS. Szkoła chce również ufundować tablicę pamiątkową, która stanie w Izbie Pamięci.

***

Józef Ostafin był posłem V kadencji II RP tuż przed wojną (1938-39). Inżynier, polityk, legionista, członek POW, powstaniec śląski, poseł na Sejm II RP IV i V kadencji, kapitan artylerii rezerwy Wojska Polskiego, członek AK i WiN zamordowany w 1947r w Krakowie.

Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez Rosjan we Lwowie. Po zwolnieniu przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną. W 1941 wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, później był w Armii Krajowej. W 1944 trafił do organizacji NIE, w której wkrótce został zastępcą komendanta Obszaru Krakowskiego.

Po zakończeniu wojny był członkiem organizacji Wolność i Niezawisłość. Został aresztowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie z dnia 10 września 1947 został skazany na łączną karę śmierci, utratę praw publicznych, obywatelskich i honorowych na zawsze oraz na przepadek mienia. Prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano 13 listopada 1947 roku w więzieniu przy ul. Montelupich. Szczątków nie odnaleziono. Członkowie Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” wykopali na cmentarzu Rakowickim ludzkie szczątki i mogą być to być kości Józefa Ostafina, ale badania trwają.

Biogram za: ZS nr 2 w Nowym Sączu

Fot. 1 (KGK) Pozostałe: Arch. ZS nr 2

 

 

 

 

 

 

Reklama