Znamirowice. Sprawca brutalnego zabójstwa trafił do więzienia na 25 lat

Znamirowice. Sprawca brutalnego zabójstwa trafił do więzienia na 25 lat

Nie na 16, a na 25 lat trafi do więzienia 26-latek*, który we wrześniu 2019 roku zabił młotkiem 80-letnią seniorkę w Znamirowicach. Taką decyzję podjął Sąd Apelacyjny w Krakowie.

Do brutalnego zabójstwa na tle rabunkowym doszło prawdopodobnie między 24-26 września. Nie wiadomo dokładnie kiedy, gdyż ciało starszej kobiety znaleziono dopiero 2 października. Wówczas córka seniorki zaniepokojona brakiem kontaktu, poprosiła sąsiada, by poszedł do jej matki i sprawdził, czy wszystko w porządku. Mężczyzna nie mogąc dostać się do środka, wezwał policję.

Jak się okazało, na podłodze leżała starsza kobieta, która już od kilku dni nie żyła. Seniorka mieszkała sama, gdyż rok wcześniej zmarł jej mąż. W sprawie zabójstwa zatrzymano 26-latka, który przyznał się do zarzucanego mu czynu.

W toku śledztwa ustalono, że mężczyzna przy użyciu młotka wyłamał drzwi balkonowe domu seniorki, a kiedy został przez nią zauważony – zaatakował ją.

– W celu pozbawienia życia zadał pokrzywdzonej liczne uderzenia młotkiem w głowę, które spowodowały jej śmierć. Następnie przywłaszczył biżuterię o nieustalonej wartości, którą z kolei porzucił w pobliskim lesie uznając, iż stanowi zbyt niską dla niego wartość – informuje prokurator Leszek Karp, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu.

Sprawca kilka dni później został zatrzymany i przyznał się do zarzucanych mu czynów. Prokuratur Okręgowy z Nowego Sącza domagał się 25-lat pozbawienia wolności, jednak Sąd Okręgowy w Nowym Sączu postanowił inaczej i początkiem br. roku wymierzył sprawcy 15 lat więzienia za zabójstwo oraz dodatkowy rok za liczne włamania. Od wyroku odwołał się Prokurator Okręgowy, gdyż według niego wyrok był zbyt niski.

– Na skutek apelacji Prokuratora Okręgowego w Nowym Sączy, Sąd Apelacyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 8.09.2021 r. zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Nowym Sączu i wymierzył karę 25 lat pozbawienia wolności dla sprawcy dokonanego w okresie 24-26 września 2019 r. w Znamirowicach zabójstwa mieszkanki tej miejscowości w związku z rozbojem na jej osobie – informuje prokurator Leszek Karp, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu.

Sprawca zabójstwa został również skazany za popełnienie jedenastu innych przestępstw, głównie kradzieży.

O sprawie informowaliśmy —>TUTAJ.

*Mężczyzna w chwili popełnienia przestępstwa miał 26 lat.
Fot. ilustr. KMP w Nowym Sączu