Zmiany w płatnościach gotówkowych dla przedsiębiorców i konsumentów od 2023 r.

Zmiany w płatnościach gotówkowych dla przedsiębiorców i konsumentów od 2023 r.

Reforma Polski Ład wprowadziła liczne zmiany dla podatników VAT. Wśród nowości, z którymi warto się zapoznać, należą ograniczenia dotyczące płatności gotówkowych. Podpowiadamy, na które zapisy należy zwrócić szczególną uwagę.

Limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców

Zgodnie z programem Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 r. miał obowiązywać nowy limit płatności gotówkowych w transakcjach przeprowadzanych między przedsiębiorcami. Wskutek nowelizacji art. 19 pkt 2 ustawy Prawo przedsiębiorców maksymalna wysokość płatności między przedsiębiorcami została zmniejszona do 8.000 zł (wcześniejszy limit wynosił 15.000 zł). Na mocy art. 5 ustawy z dnia 9 grudnia 2021 r. (Dz. U. poz. 2349) modyfikacje dotyczące limitu płatności gotówkowych wchodzą jednak w życie dopiero od 1 stycznia 2023 r.

Obowiązek dokonywania płatności poprzez rachunek płatniczy dla konsumentów

Zmiany nie ominą również klientów niebędących przedsiębiorcami. Od 1 stycznia 2023 r. Ustawodawca nakłada na konsumentów nowy obowiązek, dotyczący limitów płatności gotówkowych. W myśl reformy (nowy art. 7b w ustawie o prawach konsumenta) od przyszłego roku nabywca towaru lub usługi jest zobligowany do dokonania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego w sytuacji, gdy jednorazowa wartość transakcji przekroczy 20.000 zł bądź równowartość tej kwoty. Nie ma przy tym znaczenia liczba płatności dokonywanych w ramach jednej transakcji.

Podatniku VAT, bądź na bieżąco ze zmianami

Prawo podatkowe podlega dynamicznym modyfikacjom, za którymi niełatwo nadążyć. Aby zyskać pewność, że żadna zmiana nas nie zaskoczy, warto zasięgnąć porady specjalistów, którzy dysponują aktualnymi informacjami. Biuro rachunkowe EFEKTA oferuje szeroki pakiet usług dla osób fizycznych oraz firm – od mikroprzedsiębiorstw zarządzanych jednoosobowo, przez małe i średnie firmy po duże spółki. Certyfikowani księgowi z bogatym, ponad piętnastoletnim doświadczeniem w obsłudze rachunkowej przedsiębiorstw z każdej gałęzi gospodarki zapewniają fachowe doradztwo w oparciu o najnowszą wiedzę. Pełna oferta biura księgowego EFEKTA jest dostępna na stronie internetowej https://efekta.waw.pl/oddzialy/biuro-rachunkowe-warszawa-wilanow/.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.