Zmarła Bogusława Błażewicz. ,,Skansen bez Ciebie nie będzie tym samym miejscem”

Zmarła Bogusława Błażewicz. ,,Skansen bez Ciebie nie będzie tym samym miejscem”

W wieku 45 lat zmarla wieloletnia pracownica Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Bogusława Błażewicz. Przyjaciele wspominają ją jako osobę o wielkim sercu oraz ogromnej dobroci i życzliwości dla wszystkich. Odeszła 10 marca.

Bogusława, jak opisują jej współpracownicy, była niezwykle prawym i dzielnym człowiekiem, przyjacielem ludzi i innych stworzeń.

,,Absolwentka etnologii i socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu od 2008 r., w ostatnich latach jako adiunkt w Sądeckim Parku Etnograficznym. Etnografia była jej wielką pasją, pracowała zawsze z wielkim zaangażowaniem i niezwykle sumiennie. Swoją ogromną wiedzę wykorzystywała na wielu odcinkach pracy muzealnej; pisała teksty publikacji, prowadziła etnograficzne badania terenowe i przygotowywała wystawy, jako doskonała znawczyni ludowych tradycji występowała jako juror różnych konkursów (…)” – czytamy w wspomnieniu opublikowanym na stronie muzem.

Ponadto miłośniczka etnografii prowadziła wykłady i działania edukacyjne, była członkiem kolegium redakcyjnego wydawnictw muzealnych. Zazwyczaj właśnie ona przekazywała w mediach informacje z zakresu etnografii, szczególnie bliskie były jej zagadnienia związane z obrzędowością doroczną.

,,W ostatnich latach zebrała materiał i opracowała scenariusz wnętrza młyna wodnego z Kamienicy, który został przeniesiony do skansenu i uruchomiony w sektorze rzemiosła ludowego. Zawsze można było na nią liczyć, chętnie dzieliła się z nami swoją ogromną wiedzą. Zawsze mogliśmy też liczyć na jej uśmiech, życzliwość i ciepło, które wnosiła swoją obecnością w przestrzeń muzeum” – wspominają przyjaciele z muzem.

Jej młode życie przerwała poważna choroba. Zawsze myślała o innych, poświęcała się dla nich, robiła wszystko, by pomóc, by swoim uśmiechem naprawiać cząstkę świata, w której przebywała. O sobie nie zdążyła pomyśleć…

,,Będzie nam tak bardzo Ciebie brakowało, Bogusiu! Skansen bez Ciebie nie będzie już nigdy dla nas, Twoich koleżanek i kolegów muzealników, tym samym miejscem! Spoczywaj w pokoju Bogusiu! Pozostaniesz na zawsze w naszych sercach i w naszej pamięci” – pożegnali się w mediach społecznościowych ze zmarłą koleżanką dyrekcja i pracownicy Muzeum Ziemi Sądeckiej.

Czytaj także: Strażackie wspomnienia. Pożar szpitala w Nowym Sączu

Źródło/Fot.: Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama