Zmarła artystka Anna Fałowska. ,,Nie bała się przyznawać do obecności Boga w jej życiu”

Zmarła artystka Anna Fałowska. ,,Nie bała się przyznawać do obecności Boga w jej życiu”

Zmarła Anna Fałowska

Zmarła Anna Fałowska – poetka, kronikarka, artystka. O jej śmierci poinformował w mediach społecznościowych radny miasta Nowego Sącza Leszek Zegzda. Była autorką m.in. powieści biograficznej ,,Byłam pilotką wycieczek”, dramatu ,,Spełniłam marzenia”, czy tomików poezji. Kochała świat i ludzi.

Z jej wierszy biło ciepło i kobiecość. ,,Pisarstwo Anny jest odskocznią od codzienności, jednak nie jest przeniesieniem w jakiś inny, wyimaginowany, mało realny świat wyobraźni” – co podkreślał jej wydawca w recenzji książki ,,Spełniłam marzenia”. W wierszach poetki znajdziemy jej rozmowy z rodziną, krewnymi, ale także bliskimi, jakimi byli dla niej inni ludzie.

,,Poetka pragnie, aby jej poezja docierała bezpośrednio od ludzi dobrej woli. Nie boi się przyznać do swojej wiary, do obecności Boga w jej życiu” – podkreślał wydawca.

Wspaniała koleżanka

– Ania Klehr-Fałowska była naszą wspaniałą koleżanką od czasów szkolnych. Ania od młodości była poetką, kronikarzem, artystką w każdej przestrzeni. Dzięki Jej kronikarskiemu zacięciu powstała wyjątkowa książka opisująca naszą młodość. Książka o znamiennym tytule „Ballada o klasie z klasą” – wspomina Leszek Zegzda.

Anna Fałowska,

Jak zaznacza, poezję śp. Ani Klehr-Fałowskiej spotkamy w wielu wydawnictwach i antologiach. Poetyka również malowała, szydełkowała i wyplatała.

,,Po prostu była Artystką. Kochała świat i ludzi. Była wyjątkowa. Przez całe lata budowała naszą klasową wspólnotę poprzez systematyczne spotkania. Minęło 50 lat, a my, klasa IVF, wciąż jesteśmy tak blisko siebie, tak bardzo się wspieramy i przyjaźnimy. To także dzięki Tobie Aniu! – zwrócił się do zmarłej w swoim wpisie w mediach społecznościowych Leszek Zegzda.

Anna Fałowska, Leszek Zegzda

Samorządowiec w swoim wspomnieniu o śp. Annie Fałowskiej zamieścił jej ostatni wiersz, którym podzieliła się 28 stycznia br. z miłośnikami swojej twórczości.

„A kiedy wiatr nam wieje w oczy,
tak że jest człowiek prawie ślepy.
Przymknij je, nie daj się wiatrowi
i powiedz sobie: – Będzie lepiej.
.
Kiedy się z nieba zerwie burza,
błyskawic ogrom z góry leci.
Nic, to przeminie, będzie lepiej
i znowu słońce zacznie świecić.
.
Wędrówkę mamy wyznaczoną
przez życie, nie znamy jej końca.
Lecz wiele lepiej nam się idzie,
gdy mamy w myśli promień słońca.”

,,Tak Aniu! Masz rację! Znów słońce zacznie świecić… Do zobaczenia Aniu po tamtej stronie Wschodzącego Słońca! Będziemy tęsknić za Tobą! Do zobaczenia!” – żegna się z śp. Anną Fałowską Leszek Zegzda.

Poetka była także inicjatorką i założycielką grupy ,,Przystań literacka”. ,,Za Twój optymizm, pracę i oddanie grupie serdecznie dziękujemy. Niech Bóg wynagrodzi Ci za dobro, które nam dawałaś i w swoim miłosierdziu przyjmie Cię do grona zbawionych. Wieczny odpoczynek racz dać Panie” – słowami modlitwy żegnają zmarłą w mediach społecznościowych administratorzy ,,Przystani literackiej”.

Fotografie i wspomnienie: Leszek Zegzda

Share on twitter
Share on facebook