Koniec z noszeniem maseczek. Poznaliśmy datę

Koniec z noszeniem maseczek. Poznaliśmy datę

ilustracyjne konferencja 24.03.2022

Dziś rano odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Krzysztofa Saczki zastępującego Głównego Inspektora Sanitarnego oraz dyrektora NIZP-PZH Grzegorza Juszczyka. Podano datę zniesienia obostrzeń – szykują się spore zmiany.

Bardzo uważnie obserwowaliśmy, co się dzieje z nowymi przypadkami w ostatnim tygodniu, jaki jest efekt powrotu dzieci do szkół i dużego napływu uchodźców – poinformował minister Niedzielski.

Jak podkreślił, oba te zjawiska nie spowodowały przełamania tendencji spadkowej, obserwowanej w ostatnim czasie. Prognozy są pozytywne i do końca kwietnia zarówno liczba zakażeń, jak i hospitalizacji, będzie zredukowana.

W związku z tym nadchodzą zmiany dotyczące obostrzeń. Już od 28 marca nie będzie obowiązku noszenia maseczek. Wyjątkiem są podmioty lecznicze, gdzie zarówno pacjenci jak i pracownicy nadal będą musieli zakrywać usta i nos. Oczywiście, zniesienie obowiązku nie oznacza, że maseczek nie można czy nie powinno się już używać. W dużych skupiskach ludzi nadal jest to rekomendowane.

Kolejną sporą zmianą jest zniesienie izolacji domowej, a także kwarantanny dla współdomowników oraz kwarantanny związanej z wjazdem do Polski. Zakażone osoby, które uzyskają pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, będą miały zwolnienia lekarskie, jednak ich izolacją nie będzie już zarządzał sanepid. Zalecana jest samoizolacja.

Sytuacja epidemiologiczna w każdej chwili może się zmienić, dlatego cały czas będziemy ją monitorować – powiedział szef GIS Krzysztof Saczka.

W przypadku wystąpienia lokalnych ognisk zakażeń sanepid będzie mógł nałożyć kwarantannę oraz decydować o izolacji.

fot. ilustr. zrzut ekranu z transmisji na żywo


Czytaj też:

Zapadł wyrok w sprawie hejtera, który groził Bocheńskiemu pobiciem