Zmarł zasłużony organista Marian Salamon. Pod koniec życia został wyróżniony Tarczą Herbową

Zmarł zasłużony organista Marian Salamon. Pod koniec życia został wyróżniony Tarczą Herbową

Dwa dni po swoich 83 urodzinach zmarł sądecki organista Marian Salamon. Przez prawie pół wieku grał w kościele św. Kazimierza w Nowym Sączu. Początkiem sierpnia został wyróżniony Tarczą Herbową Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza za wszystko, co zrobił na rzecz lokalnej społeczności. Uroczystość wręczenia odbyła się w Sądeckim Hospicjum, w którym organista mieszkał.

Marian Salamon urodził się 23 sierpnia 1939 roku w Tropiu. Od dzieciństwa kochał muzykę. Jako 13-latek zaczął uczyć się gry na organach. Po ukończeniu szkoły podstawowej trafił do Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu. W roku 1957 z dyplomem prestiżowej szkoły organistów trafił do parafii w Koźminku koło Kalisza, później do Wambierzyc, gdzie przyjął posadę organisty w Dolnośląskim Sanktuarium Maryjnym, następnie do Zgorzelca, Jeleniej Góry i wreszcie, w 1977 roku zwolniło się miejsce w nowosądeckim „Kazimierzu”.

Za namową proboszcza z Tropia ks. Władysława Sołtysa i szkolnego kolegi Stanisława Wolaka (organisty z kościoła kolejowego) Marian Salamon wrócił na Sądecczyznę. Przez 45 lat był organistą i upiększał swoim graniem każdą mszę świętą w kościele św. Kazimierza.

Był także społecznym dyrygentem Chóru Męskiego Echo II. Kilka tygodni temu chórzyści wystąpili z wnioskiem o przyznanie Marianowi Salamonowi Tarczy Herbowej Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza. Radni jednogłośnie zgodzili się, aby przyznać wyróżnienie, o czym informowaliśmy w artykule:  Tarcza dla organisty z kościoła św. Kazimierza, który pół wieku obdarowywał ludzi muzyką.

Uroczystość odbyła się 5 sierpnia w Sądeckim Hospicjum – tam Marian Salamon mieszkał. To było jedno z bardziej niezwykłych i wzruszających wydarzeń, jakie miały miejsce w hospicjum. Zasłużony organista zmarł dzisiaj, 25 sierpnia.

Zdjęcia z arch. Urzędu Miasta N. Sącza, Urzędu Marszałkowskiego i Sądeckiego Hospicjum/
Źródło: Uchwała Rady Miasta Nowego Sącza  
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.