Zmarł Stanisław Kunicki, współzałożyciel zespołu „Mszalniczanie”

Zmarł Stanisław Kunicki, współzałożyciel zespołu „Mszalniczanie”

Nie żyje Stanisław Kunicki z Kamionki Wielkiej. Współtwórca zespołu ludowego „Mszalniczanie” zmarł dziś w nocy. Był również cenionym rzeźbiarzem ludowym. Miał 71 lat. 

Zespół „Mszalniczanie” pan Stanisław tworzył wraz z Kazimierzem Ogorzałkiem, obecnym dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej, w 1981 roku. Był jego instruktorem i kierownikiem artystycznym.

Za dłuto chwycił już w wieku 14 lat i tworzył przez całe życie. Ukończył Studium Folklorystyczne działające przy MCK „Sokół” w Nowym Sączu. Spod jego rąk wyszło mnóstwo kukiełkowych szopek bożonarodzeniowych.

Jego rzeźby były wystawiane w Polsce i za granicą. Jedną z rzeźb Stanisława Kunickiego posiada nawet prymas Józef Glemp.

Pogrzeb Stanisława Kunickiego odbędzie się w czwartek, 2 listopada, o godz. 14. na cmentarzu gołąbkowickim w Nowym Sączu.

***

Zespół „Mszalniczanie” założyli w 1981 roku Stanisław Kunicki i Kazimierz Ogorzałek na bazie istniejącej od dwóch lat grupy śpiewaczej prowadzonej przez Jana Koconia. „Mszalniczanie” reprezentują region etnograficzny Lachów Sądeckich, położony u podnóża najbardziej na północ wysuniętej części Karpat. Region ten należy do najbardziej atrakcyjnych kulturowo w Polsce tak pod względem śpiewu, muzyki, tańca, obrzędów i zwyczajów ludowych jak i bogatego stroju. „Mszalniczanie” prezentują folklor swojego regionu w formie autentycznej. Są to nie tylko pieśni, tańce i muzyka, ale też widowiska będące rekonstrukcją wcześniejszych obrzędów z tego terenu.

Fot. Kazimierz Ogorzałek/Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej. 

Reklama