Zmarł Stanisław Kunicki, współzałożyciel zespołu „Mszalniczanie”

Zmarł Stanisław Kunicki, współzałożyciel zespołu „Mszalniczanie”

Nie żyje Stanisław Kunicki z Kamionki Wielkiej. Współtwórca zespołu ludowego „Mszalniczanie” zmarł dziś w nocy. Był również cenionym rzeźbiarzem ludowym. Miał 71 lat. 

Zespół „Mszalniczanie” pan Stanisław tworzył wraz z Kazimierzem Ogorzałkiem, obecnym dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej, w 1981 roku. Był jego instruktorem i kierownikiem artystycznym.

Za dłuto chwycił już w wieku 14 lat i tworzył przez całe życie. Ukończył Studium Folklorystyczne działające przy MCK „Sokół” w Nowym Sączu. Spod jego rąk wyszło mnóstwo kukiełkowych szopek bożonarodzeniowych.

Jego rzeźby były wystawiane w Polsce i za granicą. Jedną z rzeźb Stanisława Kunickiego posiada nawet prymas Józef Glemp.

Pogrzeb Stanisława Kunickiego odbędzie się w czwartek, 2 listopada, o godz. 14. na cmentarzu gołąbkowickim w Nowym Sączu.

***

Zespół „Mszalniczanie” założyli w 1981 roku Stanisław Kunicki i Kazimierz Ogorzałek na bazie istniejącej od dwóch lat grupy śpiewaczej prowadzonej przez Jana Koconia. „Mszalniczanie” reprezentują region etnograficzny Lachów Sądeckich, położony u podnóża najbardziej na północ wysuniętej części Karpat. Region ten należy do najbardziej atrakcyjnych kulturowo w Polsce tak pod względem śpiewu, muzyki, tańca, obrzędów i zwyczajów ludowych jak i bogatego stroju. „Mszalniczanie” prezentują folklor swojego regionu w formie autentycznej. Są to nie tylko pieśni, tańce i muzyka, ale też widowiska będące rekonstrukcją wcześniejszych obrzędów z tego terenu.

Fot. Kazimierz Ogorzałek/Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej. 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.