Zmarł ks. Ryszard Stasik związany z Limanowszczyzną i Sądecczyzną

Zmarł ks. Ryszard Stasik związany z Limanowszczyzną i Sądecczyzną

Dziś odszedł ksiądz mgr Ryszard Stasik. Był przez lata proboszczem parafii Łososina Górna (powiat limanowski), a obecnie rezydentem w parafii Grybów. W tym roku obchodziłby swoje osiemdziesiąte urodziny.

Przyszedł na świat 28 października 1944 roku w Jaszczurowej. Był synem Władysława oraz Emilii i należał do parafii Brzeziny. W 1962 roku zdał maturę i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, gdzie ukończył studia filozoficzno-teologiczne. 25 maja 1969 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza.

Ksiądz Ryszard Stasik od 1969 roku pracował jako wikariusz w Zbylitowskiej Górze, a 20 czerwca 1972 roku rozpoczął posługę w parafii Limanowa – Sowliny. 8 marca 1983 objął urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej i pełnił go do 31 sierpnia 2011 roku. Później przez jakiś czas pomagał duszpastersko w Uściu Gorlickim. Następnie trafił do parafii Grybów, gdzie od 15 sierpnia 2012 roku był penitencjarzem, a od 16 maja 2014 roku – rezydentem.

– Ponadto sprawował obowiązki notariusza dekanatu Ujanowice, dziekana dekanatu Ujanowice, dekanalnego duszpasterza nauczycieli i wychowawców w dekanacie Ujanowice, członka Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej oraz dekanalnego ojca duchownego w dekanacie Grybów – informuje ks. Marek Podgórski, notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

W 1980 roku ksiądz Stasik otrzymał diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale za gorliwie pełnioną posługę kapłańską. Osiem lat później został wyróżniony diecezjalnym przywilejem Rochetto et Mantoletto, a w 1995 roku obdarzono go godnością Kanonika Honorowego Kapituły Katedralnej w Tarnowie.

Jak informują przedstawiciele limanowskiego urzędu miasta, w 1997 roku ks. Ryszard Stasik został odznaczony srebrnym medalem Za zasługi dla pożarnictwa, a w 2002 roku odznaką Za Zasługi dla Miasta Limanowa. Ponadto 29 maja 2009 roku uchwałą Rady Miasta został Honorowym Obywatelem Miasta Limanowa.

W środę, 28 lutego, o godzinie 14:30 w Bazylice Mniejszej w Grybowie odprawiona zostanie msza święta w intencji zmarłego. Natomiast msza pogrzebowa będzie mieć miejsce dzień później w kościele parafialnym w Łososinie Górnej o godzinie 13:00 (29 lutego). Po niej ciało księdza Ryszarda spocznie na miejscowym cmentarzu.

fot. Parafia pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej, UM Limanowa, ilustr. pixabay

Czytaj też: Strażackie wspomnienia. Przez pożar ewakuowano dziesiątki pacjentów szpitala

Reklama