Zmarł komandor Franciszek Wróbel. Miał 89 lat

Zmarł komandor Franciszek Wróbel. Miał 89 lat

O śmierci komandora ze Starego Sącza poinformował tamtejszy urząd miejski. Nie jest jeszcze znana data pogrzebu.

Komandor Franciszek Wróbel urodził się 4 kwietnia 1933 roku w Starym Sączu. Przez 30 lat służył w Marynarce Wojennej jako dowódca okrętu, w tym przed 14 lat na okręcie podwodnym. Na jego cześć nazwano nawet jeden z lodowców na Wyspie Króla Jerzego, czyli jednej z wysp Szetlandów Południowych w Antarktyce. Miejsce to nazywane jest czasem także Doliną Wróbla (Wrobel Valley) ze względu na stopniowe zanikanie lodowca.

Największe wyprawy i przedsięwzięcia komandora związane są z ORP „Kopernik”, którym dowodził w latach 1971-1986. Mowa m.in. o budowie stacji polarnej im. Henryka Arctowskiego, czyli całorocznej stacji naukowo-badawczej położonej nad Zatoką Admiralicji na wspomnianej już Wyspie Króla Jerzego. Warto też wspomnieć o pracach specjalistycznych dna morskiego w rejonie Wyspy Króla Jerzego oraz w Cieśninie Draka i Gerlacha, a także w rejonie Półwyspu Antarktycznego, Archipelagu Palmera i Szetlandów Południowych. Starosądeczanin prowadził też wyprawy badawcze przez Morze Śródziemne i do Arktyki. Komandor był też dowódcą ORP „Kondor”. To właśnie podczas służby na tej jednostce zdobył przydomek „Zdobywcy Murmańska”.

Trzy lata temu Rada Miejska w Starym Sączu przyznała Franciszkowi Wróblowi Odznakę Honorową Starego Sącza. Więcej informacji na temat niezwykłych osiągnięć komandora można znaleźć m.in. na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Starym Sączu.

fot. Rafał Kamieński, UM w Starym Sączu


Czytaj też:

Tragiczny weekend w powiecie tarnowskim. Interweniowali m.in. sądeccy strażacy

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.