Zmarł kapitan Stefan Kulig. Żołnierz Niezłomny odszedł na wieczną wartę

Zmarł kapitan Stefan Kulig. Żołnierz Niezłomny odszedł na wieczną wartę

Nie żyje kapitan Stefan Kulig, Żołnierz Wyklęty

Wczoraj (25 lutego) zmarł kapitan Stefan Kulig jeden z ostatnich żyjących na Sądecczyźnie Żołnierzy Wyklętych Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. W swoim życiu doświadczał okrucieństwa niemieckich obozów koncentracyjnych: Oświęcimia-Brzezinki (Auschwitz-Birkenau), Ravensbrück, Sachsenhausen i Zakładów Heinkela. W tym roku świętowałby 96. urodziny.

kapitan Stefan Kulig, pogrzeb

O jego śmierci poinformował w mediach społecznościowych Jacek Turek, autor książki o życiu kapitana Stefana Kuliga.

,,Dla Boga, Panie Kapitanie! Larum grają! Wojna! Nieprzyjaciel w granicach! A ty się nie zrywasz? Szabli nie chwytasz? Na koń nie siadasz? Co się stało z Tobą, żołnierzu? Zaliś swej dawnej przepomniał cnoty, że nas samych w żalu jeno i trwodze zostawiasz… Cześć Jego pamięci! –  słowami z ,,Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza pożegnali żołnierza członkowie nowosądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Kapitan Stefan Kulig urodzony w 1926 roku był jednym z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych na Sądecczyźnie. Był ofiarą dwóch totalitaryzmów: faszystowskiego i komunistycznego. Po wybuchu II Wojny Światowej – jako nastolatek – wstąpił do Związku Walki Zbrojnej (ZWZ). Przyjął pseudonim konspiracyjny „Gorol”. W czasie wojny brał udział w akcji kurierskiej ZWZ-Armii Krajowej. Był małym łącznikiem, wskazywał drogę kurierom na trasie Warszawa – Kraków – Nowy Sącz – Piwniczna – Budapeszt.

Kolportował nielegalną prasę. W 1942 roku w Boże Narodzenie został aresztowany przez Gestapo.  Przez ponad dwa lata doświadczał okrucieństwa niemieckich obozów koncentracyjnych: Oświęcimia-Brzezinki (Auschwitz-Birkenau), Ravensbrück, Sachsenhausen, Zakładów Heinkela. W Auschwitz-Birkenau padł ofiarą pseudomedycznych eksperymentów, wszczepiono mu tyfus plamisty. Po wyzwoleniu, niepogodzony z nową rzeczywistością, przystąpił do Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej (PPAN), antykomunistycznej partyzantki, działającej w Beskidzie Sądeckim. Aresztowany w 1948 roku przez Urząd Bezpieczeństwa (UB), przeszedł nieludzkie śledztwo, zakończone wyrokiem skazującym na pięć lat więzienia.

Karę odbywał w Potulicach i Strzelcach Opolskich, gdzie zmuszany był do niewolniczej pracy. Po wyjściu na wolność, do końca Polskiej Republiki Ludowej (PRL) był obserwowany przez UB, a następnie Służbę Bezpieczeństwa (SB).

W 2014 roku awansował do stopnia kapitana. Wielokrotnie odznaczany. Posiada m.in.: Złoty Krzyż Kombatancki (1999), Srebrny Medal Honorowy Województwa Małopolskiego, tytuł „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” oraz „Złote Jabłko Sądeckie”.

Zmarł 25 lutego. Pogrzeb odbędzie się 2 marca o godzinie 12.00 w Kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu.

Źródło biografii i
fotografii: UMWM/
Fot. Jacek Turek 

Reklama