Zły stan powietrza w naszym regionie. Wydano ostrzeżenie

Zły stan powietrza w naszym regionie. Wydano ostrzeżenie

Wydano ostrzeżenie II stopnia o zanieczyszczeniu powietrza w naszym regionie. Wszystko wskazuje na to, że przekroczony zostanie poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (100 µg/m3)

Ze względu na trwający sezon grzewczy i niesprzyjające warunki pogodowe stan powietrza w naszym regionie jest bardzo zły. Ostrzeżenie II stopnia ważne jest dzisiaj (27 grudnia) od godz. 9:30 do północy i dotyczy Nowego Sącza, Tarnowa oraz powiatów: nowosądeckiego, nowotarskiego, myślenickiego, suskiego i tarnowskiego

W związku z tym mieszkańcy mają zakaz używania kominków oraz ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno, jak kozy, czy piece kaflowe, jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła.

Sądecczyzna: w smogowe dni będzie zakaz palenia w kominkach. Tak zdecydowali radni województwa

Ponadto obowiązuje zakaz aktywności na zewnątrz dzieci i młodzieży uczących się w placówkach oświatowo-wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych. Natomiast gminy zobowiązane są do prowadzenia kontroli dotyczących przestrzegania wymagań uchwały antysmogowej i mających zapobiegać spalaniu odpadów.

Kiedy stan powietrza jest zły, warto ograniczyć podróże samochodem lub w miarę możliwości całkowicie z nich zrezygnować na rzecz komunikacji zbiorowej, aby dodatkowo nie zwiększać zanieczyszczenia.

Zdrowie

Nie można zapominać też o zdrowiu swoim i swoich bliskich. Należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz i ograniczyć wietrzenie pomieszczeń. Uważać na siebie powinny przede wszystkim osoby o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza, jak dzieci i młodzież, seniorzy, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego oraz zawodowo narażone na zapylenie, a także osoby palące papierosy i bierni palacze.

,,Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych” – czytamy w komunikacie.

Warto śledzić na bieżąco informacje o zanieczyszczeniu powietrza na przykład TUTAJ.

fot. ilustr. pixabay

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.