Zgłoś swojego kandydata do IV edycji rankingu GLG!

Zgłoś swojego kandydata do IV edycji rankingu GLG!

GLG

Kto dołączy do grona Trzech Dam, laureatek pierwszego miejsca w dotychczasowych edycjach Rankingu GLG, czyli: Joanny Kulig, Sylwii Olszyńskiej oraz Justyny Stasiek Harabin?


Ranking Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej jest inicjatywą społeczną, której celem jest doroczne wyróżnianie i promowanie związanych z Sądecczyzną artystów oraz twórców wybitnych współczesnych wydarzeń artystycznych, które miały miejsce w minionym roku i które zostały dostrzeżone oraz docenione w Polsce, a także poza nią.

Z racji ograniczeń covidowych rok 2021 nie należał dla artystów do najszczęśliwszych. Pandemia pokrzyżowała ich plany, sprawiając, że w tak wielu wypadkach niemożliwe stały się bezpośrednie kontakty z odbiorcami ich sztuki. Kultura przeniosła się do sieci, gdzie artyści dzielili się swoimi projektami, udowadniając, że nic i nikt nie jest w stanie powstrzymać ich działalności.

– Za nami trzy udane edycje Rankingu GLG, do których zgłoszono ponad 60 kandydatów i czwarta edycja będzie równie udana – uważa Ryszard Kruk, zakochany w Sądecczyźnie prawnik, pomysłodawca Rankingu GLG, i dopowiada: – Artyści trwali na posterunku i szukali nowych dróg dotarcia do widzów i słuchaczy. Pilnie rozejrzyjmy się dookoła i wskażmy tych, dzięki których talentowi i pracy nasze myśli mogły mieć chwilę wytchnienia od codziennych – a dzisiaj także niecodziennych – trosk. Będę zawsze
powtarzał: inwestujmy pieniądze, ale i nasze myśli serdeczne w aktywność ludzi sztuki, bo kultura nam się odwdzięczy i odda wszystko z nawiązką.

Kandydatów do Rankingu można zgłaszać do 28 lutego br. drogą e-mailową na adres: [email protected] W treści e-maila należy podać imię i nazwisko kandydata lub kandydatki oraz krótkie (do 1000 znaków) uzasadnienie osiągnięć w roku 2021.

Można też skorzystać z poniższego formularza

Formularz zgłoszeniowy do Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej:

  Zakres tematyczny Rankingu obejmuje dokonania artystyczne oraz wydarzenia, zarówno jednostkowe, jak i cykliczne w następujących dziedzinach: muzyka, teatr, taniec, film, literatura, sztuki wizualne i performatywne, architektura, moda i wzornictwo oraz sektory kreatywne, w tym nowe media, multimedia i gry video, inne pokrewne z wcześniej wymienionymi i interdyscyplinarne.

  Laureatki pierwszego miejsca w dotychczasowych edycjach Rankingu GLG:

  I edycja
  Joanna Kulig – pochodząca z Muszynki aktorka filmowa i teatralna. Zagrała m.in. w filmach: „Kler”, „7 uczuć”, „Niewinne”, „Disco Polo”, „Sponsoring”. Za grę w tym ostatnim otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej podczas 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2012 roku oraz Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa. Światową sławę przyniosła jej rola Zuli w nominowanym do Oscara filmie „Zimna wojna”, za który Europejska Akademia Filmowa uhonorowała ją nagrodą dla najlepszej europejskiej aktorki 2018 roku.

  II edycja
  Sylwia Olszyńska – śpiewaczka operowa (sopran liryczny) rodem z Nowego Sącza. Absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej, laureatka wielu konkursów. Do najważniejszych jej angaży w sezonie 2019/2020 należą role Zelmy i Marietty w „Casanovie” L. Różyckiego w Filharmonii Narodowej, rola Sophie w „Werterze” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, rola Paminy w „Czarodziejskim Flecie” W.A. Mozarta oraz rola tytułowa w premierowej produkcji „Rodelindy” w Polskiej Operze Królewskiej. W roku
  2019 kilkakrotnie koncertowała na Sądecczyźnie (Nowy Sącz, Krynica-Zdrój).

   

  Justyna Stasiek-Harabin III edycja

   Justyna Stasiek-Harabin – sądeczanka, absolwentka historii sztuki; pracuje w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Od sześciu lat prowadzi blog o sztuce „Minerva”, który miesięcznie czyta ok. 30–40 tysięcy unikalnych użytkowników. Jest to jeden z najpopularniejszych blogów o takiej tematyce w Polsce, na którym Justyna Stasiek-Harabin edukuje i opowiada o emocjach związanych z przeżywaniem sztuki.

   

  Przypominamy:

  Misją rankingu Genialni Lokalni Globalni (GLG) im. Danuty Szaflarskiej jest doroczne wyróżnianie i promowanie związanych z Sądecczyzną artystów oraz twórców wybitnych współczesnych wydarzeń artystycznych, które miały miejsce w minionym roku. Celem rankingu jest także gromadzenie informacji o kulturalnych sukcesach Sądeczan w Polsce, Europie,  na całym świecie. Inicjatywę wspierają organizacyjnie Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, redakcja „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny.

  Patronką Rankingu jest pochodząca z Sądecczyzny wybitna aktorka filmowa i teatralna Danuta Szaflarska, której kariera zawodowa i postawa społeczna jest symbolem idei przewodniej rankingu Genialni Lokalni Globalni. Danuta Szaflarska – ur. 6 lutego 1915 r. w Kosarzyskach, zm. 19 lutego 2017 r. w Warszawie. Wystąpiła w ponad stu rolach filmowych i ponad osiemdziesięciu teatralnych. Występowała w Teatrze Telewizji, słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, serialach telewizyjnych, a także podkładała głos do filmów zagranicznych. Była najdłużej pracującą i żyjącą polską aktorką. Brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka. Zarówno krytycy, jak i widzowie cenili jej osobowość i temperament. Zawsze podkreślała swój sądecki rodowód.

   

   

  Share on twitter
  Share on facebook
  INNE POSTY

  W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

  Play Video about Christian Merli

  13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

  Temat dnia

  Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

  BIZNES MISJA

  Najczęściej wyświetlane

  Reklama

  Zapisz się na Newsletter

  i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

  Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.