Ze Skamieniałego Miasta do Nowego Sącza (Sądecka Mapa Rowerowa II/XVII)

Przebieg trasy:
Nowy Sącz - Ciężkowice - Skamieniałe Miasto - Kąśna - Jastrzębia Góra - Jamna - Bukowiec - Jasienna - Siedlce - Nowy Sącz

Z Nowego Sącza pociągiem docieramy do Ciężkowic. Ruszamy z Ciężkowic i obieramy kierunek w górę w stronę rezerwatu. Przed nami lekki podjazd i docieramy na miejsce. W rezerwacie warto zobaczyć skałki z piaskowca. Ciekawostką jest to, że każda ze skałek nosi swoja nazwę jak np.  "Czarownica", "Piekło", "Piramidy", "Borsuk", "Cyganka" i wiele innych.

BOCHENSKI

Opuszczamy Skamieniałe Miasto i jedziemy w kierunku Kąśnej i dalej do  Kąśnej Górnej gdzie za przystankiem PKS odbijamy w lewo. Jedziemy najpierw po asfalcie w górę a na szczycie drogą szutrową przez las. Kierujemy się czerwonym szlakiem PTTK. Po przejechaniu około 2 km, przekraczamy szlaban za którym jest skrzyżowanie z droga prowadzącą przez Siekierczynę na Jamną.  My odbijamy w lewo i kierujemy się leśną drogą w górę. Przed nami ostry ale przyjemny zjazd aż do pola biwakowego. Kierujemy się w prawo w stronę miejscowości Jastrzębia. Po około 1km dobijamy ostro w lewo. Prezd nami ostra wspinaczka w górę do wsi Podoliny i dalej do czarnego szlaku rowerowego prowadzącego na Jamną.

Docieramy do Bacówki na Jamnej gdzie możemy chwilę odpocząć i czerpać przyjemność z tego pięknego miejsca. Samo schronisko przyjemne a jedzonko smaczne. Czas wracać. Ruszamy w dół szutrowa drogą w stronę Bukowca gdzie w miarę zapasu czasowego polecamy zwiedzić rezerwat Bukowiec. Wyjeżdżamy na drogę Bukowiec - Lipnica Wielka i skręcamy w prawo na Lipnicę i dalej w prawo na Żebraczkę.

Jedziemy szutrową drogą, która po pewnym czasie łączy się z asfaltowa dróżką. Przecinamy drogę Przydonica - Jasienna i jedziemy dalej. Droga pnie się falami raz w górę raz w dół i tak docieramy do Janczowej a dalej przez Siedlce i Librantową do Nowego Sącza. Dotarliśmy zmęczeni ale szczęśliwi. Wycieczka bardzo przyjemna, dużo jazdy po lesie wśród śpiewu ptaków i szumu drzew.

Justyna Salamon

 

Wypowiedz się w tej sprawie