Ze 160 dachów w Korzennej usuną azbest

Blisko 160 deklaracji w sprawie dofinansowania do usuwania azbestu złożyli mieszkańcy Korzennej. Pozytywne rozpatrzenie wniosku o wsparcie w dużej mierze zależeć będzie od liczby zainteresowanych uzyskaniem wsparcia na ten cel.

Rozważamy możliwość przekazania tych deklaracji do Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, gdyż  wspólny wniosek będzie miał większe szanse otrzymać dofinansowanie – mówi Krzysztof Ogorzałek, Sekretarz Gminy.

Gmina o pieniądze chce ubiegać się wspólnie z powiatem nowosądeckim w ramach ogłoszonego przez Małopolski Urząd Marszałkowski naboru, który potrwa do 5 maja 2017 r.. Warunki finansowania są bardzo atrakcyjne, ponieważ można uzyskać aż 85 % dofinansowania. Program zakłada sfinansowanie transportu i utylizacji azbestu, a cała „operacja” będzie realizowana w przyszłym roku.

– W przypadku naszej gminy problem jest bardzo poważny. Popularny niegdyś materiał wykorzystywany zwłaszcza jako pokrycie dachów, wciąż znajduje się na mniej więcej 1500 budynkach – mówi Leszek Skowron, wójt Korzennej.

Tymczasem, jak wynika z potwierdzonych wyników badań prowadzonych m.in. w gminie Szczucin (30 km na północ do Tarnowa), azbest jest niezwykle groźny dla zdrowia. Jego włókna dostając się do płuc powodują raka. Sytuacja staje się szczególnie groźna, gdy dochodzi do uszkodzenia azbestowych konstrukcji, bo kruszący się materiał pyli.

W całej Małopolsce na likwidację azbestu będzie do dyspozycji ponad 86 mln zł, a na subregion sądecki przeznaczono ponad 22 mln zł.

O usuwaniu azbestu w Korzennej pisaliśmy: Pozbądź się azbestu za darmo

Fot. Ilustracyjne – Pixa Bay.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.