Zasłużeni dla Ziemi Sądeckiej uhonorowani

Zasłużeni dla Ziemi Sądeckiej uhonorowani

7 wybitnych postaci związanych z naszym regionem otrzymało wczoraj w Starostwie Powiatowym medale Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej. Podczas sesji honorowej odznaki wręczyli Marek Pławiak, starosta nowosądecki oraz Zygmunt Paruch, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego.

Tego co zrobiliście dla swoich małych ojczyzn nie sposób przecenić – mówi Zygmunt Paruch.  – Na zawsze wpisaliście się w historię Sądecczyzny i przyczyniliście się do budowania jej pomyślności. Słowa uznania do odznaczonych skierował także Marek Pławiak podkreślając, że mogą być oni wzorem do naśladowania

Rada Powiatu Nowosądeckiego przyznaje honorowe odznaki od 2003 r. Do tej pory doceniono w ten sposób ponad 200 osób. W tym roku są to:

Prof. dr hab. n. med. Antoni Basta – pochodzący z Tabaszowej wybitny specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej. Choć zawodowo związany z Krakowem zawsze podkreśla, że pochodzi z Sądecczyzny. Profesor Basta jest współautorem 31 podręczników i 5 monografii. W uznaniu osiągnięć naukowych i dydaktycznych został uhonorowany m.in.srebrnym medalem „Plus ratio quam vis” Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor nigdy nie zerwał więzi z rodzinną ziemią, a tysiące sądeczanek zawdzięcza mu zdrowie i życie.

Edward Cisowski – mieszkaniec Wielogłów swoje życie poświęcił działalności społecznej, mającej na celu rozwój rodzinnej miejscowości. Był przewodniczącym komitetu budowy szkoły, kościoła, a także inicjatorem rozbudowy miejscowego ośrodka zdrowia oraz budowy boiska sportowego „Dąbrovia” – Wielogłowy.

Ks. Zdzisław Lisowski – piwniczanin. W stanie wojennym nie wahał się wspierać represjonowanych i ich rodzin. Dał się poznać jako gorliwy duszpasterz ale również przyjaciel młodzieży. Od początku swej posługi dbał o życie lokalnej społeczności. Miał ogromny wkład w budzenie aktywności społecznej mieszkańców regionu.

Maria Marcinowska – pedagog, działaczka społeczna, która przez lata dbała o rozwój wsi gminy Korzenna. Starała się nie tylko nauczać, ale też wychowywać młode pokolenia. Wspólnie z mężem była głównym inicjatorem budowy Szkoły Podstawowej w Trzycierzu, wzniesionej w całości w czynie społecznym, co było ewenementem w skali kraju. Maria Marcinowska jest inicjatorką pomysłu pozyskiwania i dostarczania z Banku Żywności paczek dla potrzebujących, przy współpracy z lokalnym samorządem.

Piotr Trochanowski – mieszkający w Krynicy-Zdroju wybitny poeta pochodzenia łemkowskiego. Jest psalmistą, dyryguje chórem i komponuje muzykę, także do pieśni religijnych. Pisze po łemkowsku jako Petro Murianka. Był współorganizatorem pierwszych łemkowskich watr w Czarnej, Hańczowej i Bartnem. Dzięki zachowaniu tradycji łemkowskich na nowo odkrywa wielokulturowość Sądecczyzny i promuje ją wśród mieszkańców regionu oraz turystów.

Władysław Talarczyk – malarz pochodzący z Czarnego Potoku nieopodal Łącka. Jego twórczość przyczynia się do promocji Sądecczyzny zarówno w kraju jak i za granicą. Za wybitne osiągnięcia w 2009 r. został odznaczony Medalem „Honoris gratia”. Jest ambasadorem Ziemi Sądeckiej.

bp. dr. Władysław Bobowski, pochodzący z Tropia kapłan, który przez lata opiekował się młodym pokoleniem seminarzystów, pełniąc m.in. funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Był animatorem rozwoju duchowego młodych, zainicjował organizację letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, zwanego „Wakacjami z Bogiem”. Dzięki niemu w diecezji tarnowskiej powstała i rozwinęła się Dziewczęca Służba Maryjna. Ks. biskup nie mógł przybyć na sesję, więc medal „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” wręczyli mu 19 czerwca w Tarnowie Zygmunt Paruch i Marek Pławiak

fot. Starostwo Powiatowe

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.