Zasada działania czujnika gazu ziemnego i jego montaż

Zasada działania czujnika gazu ziemnego i jego montaż

czujnik gazu

Bezpieczeństwo to podstawa w każdej dziedzinie. Jest niezwykle istotne w sporcie, podczas jazdy samochodem, na etapie wychowywania dzieci, a także w domu. Na szczęście są sposoby i urządzenia, które w znacznym stopniu zwiększają poziom ochrony. Przykładem jest, chociażby czujnik gazu ziemnego, który dzięki przekazywaniu ostrzeżeń na czas może uchronić nawet przed śmiercią. Jak działa oraz gdzie warto go zamontować? Sprawdźmy!

Zasada działania czujnika gazu ziemnego

Czujnik gazu ziemnego to detektor, który dokonuje pomiaru stężenia danej substancji w powietrzu. Jeśli ta, chociaż w minimalnym stopniu przekracza zalecany poziom lub zbliża się do punktu granicznego, czujka włącza się, informując domowników o istnieniu potencjalnego niebezpieczeństwa.

W jaki sposób przekazywana jest informacja?

Najczęściej alert występuje pod postacią wizualną — migająca lampka na urządzeniu, oraz dźwiękową — głośny alarm. Zarówno sygnał jak i kolorowe światełko powinno się włączyć w momencie przekroczenia stężenia całkowitej objętości szkodliwej substancji znajdującej się w powietrzu o około 0,01 %. Natomiast sama lampka ostrzegawcza według wytycznych producentów przy prawidłowym działaniu detektora powinna zapalić się w momencie, gdy poziom stężenia jest większy o 0,005 % od granicy bezpieczeństwa.

Niektóre czujniki gazu ziemnego mają zaawansowane funkcje, które umożliwiają automatyczne odcięcie dopływu gazu, bądź włączenie wentylatora. Dzięki temu nawet w momencie stwierdzenia jakiejkolwiek nieszczelności użytkownik jest odpowiednio chroniony, a szkodliwe substancje szybko ulatniają się z pomieszczenia.

czujnik gazuW jakich miejscach warto zainstalować czujnik gazu ziemnego?

Praktyczne urządzenie, jakim jest czujnik gazu ziemnego, należy odpowiednio ulokować. Tylko dzięki temu sprzęt może należycie spełnić swoją funkcję. Głównym kryterium powinna być podatność na wysokie stężenie trujących substancji. Im jest ona wyższa, tym bardziej należy zadbać o jak najszybszy montaż detektora. Zazwyczaj pomieszczeniami najbardziej narażonymi na obecność szkodliwych oparów są kuchnia, łazienka, kotłownia oraz garaż. Jednak mimo to warto zainstalować czujniki na wszystkich kondygnacjach. Ważne jest również, aby ulokowanie detektora nie znajdowało się w pobliżu tak zwanej martwej strefy, poprzez którą pomiar stężenia gazu ziemnego może być daleki od rzeczywistego. Co do niej należy? Przede wszystkim rogi pokoju, miejsca słabo widoczne, czy znajdujące się pod jakimiś meblami, np. takimi jak szafka ścienna.

Wskazówki dotyczące właściwego montażu czujnika gazu ziemnego

W celu zapewnienia optymalnej pracy czujnika gazu ziemnego należy zadbać o jego właściwe umiejscowienie. Jako że substancja aktywna jest w tym przypadku znacznie lżejsza niż powietrze, detektor powinien znajdować się w pobliżu sufitu, około 15-30 cm. Najbardziej wskazane jest umieszczenie go na ścianie w odległości maksymalnej, równej 6m, od potencjalnego źródła emisji oparów. Przed montażem warto dokładnie rozejrzeć się po pomieszczeniu, tak aby urządzenie nie zostało zamontowane w pobliżu otworów wentylacyjnych. Dobrą praktyką jest ulokowanie czujnika gazu ziemnego nad górną krawędzią drzwi oraz okien.

Detektor gazu ziemnego zakupiony w sprawdzonym sklepie to inwestycja na lata, która zwróci się w postaci ochrony życia i zdrowia swoich najbliższych. Właściwe zamocowanie produktu, ze względu na brak jakichkolwiek zakłóceń, jest w stanie zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Artykuł partnera.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama