Zamknięte granice Państwa, wstrzymany ruch kolejowy i lotniczy. Wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego

Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, iż w Polsce zostaje wprowadzony stan zagrożenia epidemiologicznego. ,,To nie jest decyzja ani spontaniczna, ani emocjonalna. To decyzja strategiczna – tę decyzję Polska podejmuje, podobnie jak Słowacja, Czechy, jako jeden z pierwszych krajów w Europie. Chcemy być mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie” – mówił w swoim wystąpieniu premier. 

W związku z tym:

– Tymczasowo zostanie przywrócona kontrola graniczna – od 15 marca na 10 dni,

– wprowadzony zostaje zakaz wjazdu cudzoziemców do Polski,

– osoby powracające z zagranicy muszą przejść dwutygodniową kwarantannę domową,

– granice pozostają otwarte dla przepływu towarów. ,,Nie ma obaw, że zabraknie nam żywności – Polska jest jednym z największych producentów żywności w Europie. Wykupywanie towarów ze sklepów jest niepotrzebne” – zapewnia premier Morawiecki.

– W nocy z soboty na niedzielę wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Samochodowy ruch dla Polaków wracających do Polski będzie utrzymany, ale na granicach będą bardzo rygorystyczne zasady wjazdu i kontroli sanitarnej.

– Utrzymane zostaną czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do Ojczyzny. Wewnątrzkrajowy ruch samolotowy, kolejowy i samochodowy pozostaje bez zmian,

– Od jutra (14 marca) działalność galerii handlowych zostaje ograniczona. Otwarte będą jedynie sklepy spożywcze, apteki i drogerie.

– Restauracje, kluby, bary będą zamknięte, możliwe jedynie dostarczanie usługi na wynos.

– Zgromadzenia powyżej 50 osób zostają zakazane, także religijne.

– Sklepy spożywcze i banki będą otwarte.

Więcej informacji poniżej w materiale.

Zamknięte restauracje, galerie handlowe, puby. Zakaz zgromadzeń publicznych

🎥NA ŻYWO: konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Piątek, 13 marca 2020

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.