Zaglądamy do portfeli polityków z sejmiku. Najbogatsi są z PiS. Najskromniejsi – ludowcy

Zaglądamy do portfeli polityków z sejmiku. Najbogatsi są z PiS. Najskromniejsi – ludowcy

Oświadczenia majątkowe polityków to lektura, do której może zajrzeć każdy. Dzięki nim wiemy, ile zarabiają politycy wybrani przez Polaków do pełnienia samorządowych misji. Wydaje się Wam, że dobrze żyją z diet?  Jeśli faktycznie utrzymywaliby się z diet, musieliby żyć w miarę skromnie. Najbogatsi z nich zarabiają nie dziesiątki, ale setki tysięcy złotówek dzięki stanowiskom w spółkach i wynagrodzeniom wypłacanym z tytułu umów o pracę. Rekordzistą jest gorlicki radny Paweł Śliwa (PiS), któremu menedżerska umowa ze spółką PGE przyniosła w 2017 r. ponad milion złotych dochodu. Dziś zaglądamy do oświadczeń radnych wojewódzkich reprezentujących powiaty sądecki, limanowski i gorlicki oraz do oświadczenia jakie złożył radny Jan Tadeusz Duda, ojciec prezydenta RP, starosądeczanin. 

Jan Tadeusz Duda  ze Starego Sącza – ojciec prezydenta Andrzeja Dudy należy do klubu radnych PiS. Jest profesorem zwyczajnym na krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie i na PWSZ w Tarnowie.

Pracując na etacie zarobił 200 tysięcy 999 zł .

Z umów zleceń i o dzieło osiągnął  w minionym roku dochód 53 tys. 228 zł . Z tytułu praw autorskich – 14 tys. 320 zł. Kolejnym jego źródłem utrzymania jest emerytura, której przez rok pobrał 75 tys 153 zł. Dieta radnego województwa  wypada na tym tle stosunkowo skromnie –  24 tys. 590 zł.

Grzegorz Biedroń z Limanowej (klub radnych PiS) od 27 grudnia jest członkiem zarządu Uzdrowiska Krynica – Żegiestów i członkiem rad nadzorczych Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno – Spożywczego S.A. oraz Instytutu Zootechniki IB – Kołbacz.

Etatowa prac przyniosła mu w 2017 roku dochód w kwocie  99 tys. 098 zł. Za „działalność wykonywaną osobiście” zainkasował 109 tys. 575 zł.

Funkcje w radach nadzorczych przyniosły mu odpowiednio 23 tys. 094 zł i 10 tys. 528 zł.

Z tytułu pracy w Zespole Placówek Oświatowych w Słopnicach otrzymał 6 427 zł wynagrodzenia, zaś z tytułu pełnienia funkcji radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego pobrał 30 tys. 566 zł diet i 13 tys. 077 zł delegacji

W zeznaniu PIT 38 wykazał dochód w kwocie 249 tys. 241 zł.

Witold Kozłowski  z Nowego Sącza (klub radnych PiS) łączy pełnienie misji radnego wojewódzkiego z pracą sekretarza powiatu nowosądeckiego.  Od września 2016 r. jest też członkiem  rady nadzorczej Spółki Akcyjnej PGE Polska Grupa Energetyczna.  Z tego tytułu pobrał wynagrodzenie w kwocie 78 tys. 940 zł. Praca etatowa przyniosła mu 141 tys. 841 zł dochodu, zaś mandat radnego sejmiku powiększył jego roczne dochody o  28 tys. 453 zł.

Gorlicki radny Sejmiku Paweł Śliwa (klub radnych PiS) jest właścicielem Kancelarii Doradztwa Gospodarczego. Jego kancelaria ma zawartą umowę ze spółką  PGE dotyczącą świadczenia usług z zakresu zarządzania.  W 2017 r. radny wykazał  z tego tytułu dochód w kwocie  1 mln. 15 tys. 538  zł.

Skromnym dodatkiem do tego źródła utrzymania jest dla niego dieta radnego województwa. Pobrał jej łącznie 27 tys. 014 zł i 475 zł delegacji.

Stanisław Pasoń z Moszczenicy Niżnej koło Starego Sącza pozostaje wierny Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Prowadzi własne gospodarstwo rolne i jest właścicielem oraz prezesem  spółki Eko-Natura.

Wykazał roczny dochód z tego tytułu w kwocie 16 tys. 665 zł.

Jako radny sejmiku pobrał 28 tys 957 zł diet i 16 tys. 695 zł delegacji.

Jego klubowa koleżanka z PSL Urszula Nowogórska ze Świdnika (powiat limanowski) pracuje jako inspektor w Wydziale Inwestycji i funduszy Europejskich Urzędu Gminy Limanowa. Praca etatowa przyniosła jej roczny dochód w kwocie 52 tys, 821 zł. Jako radna sejmiku porała  32 tys. 175 zł. diet.

Dorobiła w Lokalnej Grupie Działania „Przyjazna Ziemia Limanowska” (3600 zł + 2005 zł ryczałtu samochodowego). W oświadczeniu przyznała się także że przez rok wzięła 6 tys zł z tytułu programu 500 +.

Leszek Zegzda (klub radnych PO, członek zarządu Województwa Małopolskiego, wykazał dochód łączny w kwocie 159 tys. 067 zł.  z drobną sumą 2 tys. 221 zł. figurującą w rubryce „działalność wykonywana osobiście”.

fot. https://www.malopolska.pl; pixabay

Czytaj ZA DARMO nowe  e- wydanie Dobrego Tygodnika Sądeckiego:

 

 

Reklama