Zaglądamy do portfela prezydenta Ludomira Handzla

28 grudnia Ludomir Handzel złożył w Urzędzie Wojewódzkim oświadczenie majątkowe. Według tego dokumentu prezydent Nowego Sącza zgromadził majątek wart blisko 3,5 mln zł, na który składają się głównie nieruchomości, działki oraz lokaty gotówkowe. Czy to dużo?

wsb3

Jak podaje portal tvn24.pl czołówka najbardziej majętnych prezydentów największych polskich miast w 2017 r. to: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski – który zadeklarował majątek w wysokości 6,6 mln zł, Hanna Gronkiewcz-Waltz (była już prezydent Warszawy) – 6,4 mln zł i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz – 4,3 mln zł.

Z kolei według najnowszych danych w Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim 197 osób zadeklarowało w Urzędzie Skarbowym roczny dochód za 2017 r. powyżej miliona złotych. Nowy Sącz nazywany jest miastem milionerów, a rekordzista zapłacił w 2017 r. 12 mln zł podatku. Dla porównania dochody Ludomira Handzla w ciągu jedenastu miesięcy 2018 r. (czyli w okresie, jaki obejmuje oświadczenie majątkowe) to było 291 586 zł z czego lwia część, bo 200 tys. zł stanowiła darowizna od członka najbliższej rodziny i dochód ze sprzedaży nieruchomości. Pod względem wysokości rocznych dochodów Handzel prawdopodobnie nie mieściłby się w trzeciej-czwartej setce w regionie. Na pewno jednak można Ludomira Handzla uznać za człowieka o godnym statusie majątkowym, a sytuację finansową jego oraz rodziny za ustabilizowaną, a nawet solidną. To pewnie lepiej, niż miałby spotkać się z często pojawiającym się w życiu publicznym zarzutem, iż ktoś idzie do władzy głównie po to, aby się dorobić.

Tak więc w oświadczeniu majątkowym za 2018 r. (stan na dzień 22 listopada) prezydent Nowego Sącza wykazał oszczędności w wysokości 365 000 zł. Ponadto zgromadził również gotówkę w obcych walutach: 287 funtów brytyjskich, 1502 dolary amerykańskie, 47 euro i 70 forintów. Handzel poinformował też, iż posiada polisę na życie o wartości 27 845 zł.

Prezydent Nowego Sącza jest właścicielem dwóch domów o powierzchni 272 i 115 metrów kwadratowych, które wycenił odpowiednio na 800 i 330 tys. zł, a także trzech mieszkań o łącznej wartości 590 000 zł. W swoim oświadczeniu majątkowym Ludomir Handzel wykazał również, iż jest właścicielem lub współwłaścicielem garażu i pięciu działek o łącznej wartości ponad miliona złotych. Wśród nich osobno wycenione są również działki, na których posadowione są wspomniane wcześniej domy, co znacząco podnosi wartość całego majątku opisanego w oświadczeniu, choć przecież trudno sprzedać działkę, na której stoi już dom, albo sprzedać dom bez działki, na której go wybudowano.

Handzel – według oświadczenia majątkowego – posiada również 1 procent udziałów w sądeckiej spółce Elfarm o wartości nominalnej 50 zł oraz 366 akcji (o wartości 2 zł każda) w Fabryce Wagonów Gniewczyna SA – spółka znajduje się w upadłości likwidacyjnej.

Z czego dotychczas utrzymywał się obecny prezydent miasta? Jako prezes zarządu wspomnianego Elfarmu otrzymał w tym roku wynagrodzenie wysokości 30 276 zł, a jako wiceprezes Przemysłowej Agencji Inwestycyjnej w Katowicach nie osiągnął w tym roku żadnego dochodu (obydwie funkcje sprawował do 22 listopada). Z kolei dochód Ludomira Handzla z tytułu zasiadania w Radzie Nadzorczej Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej to w tym roku 5670 zł.

Inne dochody obecnego prezydenta (wszystkie za jedenaście miesięcy tego roku) to m.in.: umowa o pracę – 23 030 zł, umowa zlecenie – 10 320 zł, sprzedaż udziałów w spółce – 3000 zł, z tytułu najmu – 10 000 zł, z tytułu wykonawczego postępowania egzekucyjnego – 3790 zł, z darowizny – 50 000 zł i sprzedaży nieruchomości 150 000 zł. Prezydent miasta w dochodach wykazał również 4500 zł jakie otrzymał w ramach programu 500+.

W oświadczeniu majątkowym Ludomira Handzla jako tzw. składniki mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł widnieją m.in. samochód Skoda 110L z 1973 r. oraz dwa zegarki Atlantic Worldmaster i Tissot.

Czytaj też:

Sądeccy radni obcięli pensję prezydentowi. Ich diety pozostały bez zmian

FORDELEKT
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]