Za kilka dni rozpoczyna się Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej

Za kilka dni rozpoczyna się Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej

Bez wątpienia sztuka komponowania wymaga wyobraźni. Jednak nasze popularne wizje twórców jako natchnionych geniuszów, czerpiących inspiracje ze sfer niedostępnych zwykłym śmiertelnikom, mają stosunkowo krótką historię, która sięga zaledwie romantyzmu. Wcześniej, przez długie wieki, pisanie muzyki było postrzegane bardziej jako rzemiosło, w którym za zaletę uważano raczej trzymanie się reguł niż ich przekraczanie. Tym bardziej fascynują nas kompozytorzy, którzy śmiało wyznaczali nowe szlaki, i utwory zdradzające nieprzeciętną dozę fantazji.

Do tych aspektów odwołuje się myśl przewodnia 44. edycji Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Ale Imago to również inspiracje pozamuzyczne, jak w przypadku Sonat misteryjnych Bibera czy Pór Roku Vivaldiego; te ostatnie pochodzą zresztą ze zbioru, któremu kompozytor nadał znaczący tytuł „Spór harmonii i wyobraźni”. To również zadanie dla nas, współczesnych słuchaczy, odbiorców dzieł powstałych przed kilkoma wiekami. Możemy zatrzymać się na kunsztowności ornamentacji, ale możemy też odkryć pod instrumentalnym opracowaniem wokalny oryginał. Dzięki naszej wyobraźni odnajdujemy w sztuce historię, tradycję, ale i bliskie nam emocje i obrazy.

Koncerty festiwalowe dają nam możliwość bliskiego obcowania z kunsztem i wyobraźnią artystów, za sprawą których utrwalone na papierze dzieła uzyskują nowe, żywe interpretacje. Są one zakorzenione w historycznych praktykach wykonawczych, ale z pewnością inne od tych, które rozbrzmiewały kilka stuleci temu. Nie wiemy dokładnie, dokąd zaprowadzi nas fantazja wirtuozów inspirowana wizjonerstwem kompozytorów. Nie możemy wyznaczyć sztywnej granicy między twórcą a odtwórcą; każdy z nich był i jest jednocześnie jednym i drugim. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w którą stronę porwie nas nasza imaginacja. Jedno jest pewne: warto zaryzykować tę przygodę.

Marcin Szelest

PROGRAM

– inauguracja festiwalu –
środa 29 czerwca, godz. 19.30, kościół św. Elżbiety
Biber – Sonaty Misteryjne
Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch – skrzypce
Eero Palviainen – lutnie
Aleksander Mocek – klawesyn, organy

czwartek 30 czerwca, godz. 19.30, sala parafialna kościoła św. Elżbiety
Quasi una fantasia
Katarzyna Drogosz – fortepian

piątek 1 lipca, godz. 19.30, kościół św. Elżbiety
W stylu fantastycznym
Quirine van Hoek – skrzypce
Cassandra Luckhardt – viola da gamba
Pieter Dirksen – klawesyn

sobota 2 lipca, godz. 19.30, kościół św. Elżbiety
Neshima
Orí Harmelin – lutnia, teorba

– finał festiwalu –
niedziela 3 lipca, godz. 19.30, kościół św. Elżbiety
Spór harmonii i wyobraźni
Gottfried von der Goltz – skrzypce
Wrocławska Orkiestra Barokowa
Jarosław Thiel – kierownictwo artystyczne

 

 

Reklama