KORONAWIRUS. 152 osoby w Małopolsce pod nadzorem epidemiologiczym. Jedni się boją, inni robią biznes

Dziewięć osób w Małopolsce jest hospitalizowanych ze względu na podejrzenie choroby spowodowanej koronawirusem COVID-19. Nadzorem epidemiologiczym objęto 152 ludzi. W miniony piątek w szpitalach  przebywało 8 osób podejrzanych o infekcję, zaś nadzór epidemiologiczny dotyczył 38 osób.

wsb3

Jak informuje Joanna Paździo rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego – dziś (4 marca) przed południem przy Szpitalach: Uniwersyteckim w Krakowie (ul. Macieja Jakubowskiego 2) i w Myślenicach (ul. Szpitalna 2) zostaną przeprowadzone ćwiczenia na wypadek wystąpienia konieczności uruchomienia dodatkowych powierzchni służących badaniu osób z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem. Ćwiczenia te będą polegały na rozstawieniu mobilnych izb przyjęć.

Sądeczanie w atmosferze niepokoju związanego z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań w Europie wypytują w aptekach o maski ochronne. Aktualnie są towarem deficytowym. Ze sklepowych półek znikają też zapasy mydeł i żeli antybakteryjnych do rąk. Sytuację próbują wykorzystywać nieuczciwi sprzedawcy, którzy na ludzkim strachu zarabiają.

Maski, które jeszcze kilka tygodni temu można było kupić na Allegro w cenie od około złotówki za sztukę do  kilkunastu złotych (w zależności od rodzaju maseczki), dziś kosztują kilkadziesiąt złotych i więcej. Za żel do mycia rąk, który w popularnym dyskoncie kosztuje nie więcej niż 5 zł.,  internetowi sprzedawcy życzą sobie dziś prawie 30 zł.

W ostatnich dniach pojawiło się ponad 10 tysięcy ofert opatrzonych słowem kluczowym „koronawirus”. Można wśród nich znaleźć preparaty do dezynfekcji, kombinezony ochronne, oczyszczacze powietrza, a nawet domenę sklepową z koronawirusem w nazwie, którą ktoś chce sprzedać za 1999 zł.

Ludzie ulegają panice i przepłaca za towar, który – jak podkreślają eksperci – nie jest wcale skuteczną ochroną.

Prof. Krzysztof Korzeniewski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego, w rozmowie z PAP instruuje, że osoby zdrowe potrzebują maseczek tylko wówczas, gdy opiekują się przebywającą w tym samym pomieszczeniu osobą z podejrzeniem infekcji.

Maseczki noszone w innych przypadkach przez osoby niezakażone bardziej działają na dobre samopoczucie noszących, niż mają znaczenie epidemiologiczne. Maseczki powszechnie stosowane, np. w służbie zdrowia, mają tak duże pory, że ich skuteczność pod względem blokowania drobnoustrojów wydostających się z wydychanym powietrzem jest znikoma” – dodaje.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie  dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Wirus przenosi się drogą kropelkową.

Obecności COVID-19 nie odnotowano dotąd w Polsce, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech.

 

ZALECENIA

  • Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
    Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
  • Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce
  • Zachowaj bezpieczną odległość – co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z  informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie
  • Używaj  maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

 

źródło: inf. własne, PAP, GIS; zdjęcie ilustracyjne: pixabay

 

 

Czytaj też:

 

Z ostatniej chwili: Potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

MAGIK MAŁA
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]