Z lasów Sądecczyzny do Krakowa. Zobaczcie jak prezentuje się choinka pod oknem papieskim [ZDJĘCIA]

Z lasów Sądecczyzny do Krakowa. Zobaczcie jak prezentuje się choinka pod oknem papieskim [ZDJĘCIA]

Roztoka, Okno Papieskie, rozświetlenie choinki

15-metrowa jodła rodem z Beskidu Sądeckiego, a dokładniej z lasów należących do Nadleśnictwa Piwniczna, stanęła przed oknem papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Drzewko rosło w Leśnictwie Roztoka Mała, ma około 60 lat. Uroczyste rozświetlenie odbyło się w minioną sobotę (17 grudnia).

Choinka po raz 16. stanęła przed oknem papieskim przy Franciszkańskiej 3. Tradycja uroczystego rozświetlania świątecznego drzewka została zaczerpnięta z Watykanu. Tam od 1982 roku przywożono choinki dla Jana Pawła II i ustawiano je na placu św. Piotra tuż obok szopki. Papież zawsze wieczorem podchodził do okna, żeby popatrzeć na drzewko i sprawdzić, czy ludzie przychodzą do stojącego pod nim żłóbka. Po raz pierwszy przed okno papieskie w Krakowie choinka zawitała w 2007 r. Inicjatorem akcji był kardynał Stanisław Dziwisz.

Tegoroczne wydarzenie rozpoczęło się o godz. 16.00. Uczestnicy mogli wziąć udział w koncercie Małej Armii Janosika – góralskiej kapeli z Raby Wyżnej. Zespół pod przewodnictwem Damiana Pałasza liczy obecnie 180 członków w wieku od 3 do 70 lat.

– Jesteśmy przekonani, że dziś z nieba Ojciec Święty Jan Paweł II na nas patrzy i nam błogosławi, ciesząc się, że tylu wspaniałych ludzi przyczyniło się do tego, że możemy się radować – mówił abp Marek Jędraszewski.

Duchowny poprosił zebranych, by podziękowali oklaskami wszystkim, dzięki którym wyjątkowa choinka trafiła na Franciszkańską 3 i mogła zostać rozświetlona.

– Życzę wam, by te nadchodzące dni były pełne dobroci, wzajemnej pomocy, szacunku, dobrego słowa i by święta były prawdziwie błogosławione, przeżyte z Matką Najświętszą, św. Józefem, a przede wszystkim Dzieciątkiem Jezus. Niech ono będzie w naszych sercach i między nami, niech nam błogosławi – zakończył arcybiskup Jędraszewski.

O transporcie choinki z Sądecczyzny do Krakowa pisaliśmy w artykule: 60 lat rosła pod Radziejową. 15-metrowa choinka z Sądecczyzny stanęła pod oknem papieskim

Źródło/ Fot. Archidiecezja Krakowska/
eKAI,  nadleśnictwo Piwniczna
Share on twitter
Share on facebook