Z kapelusza. To będzie inwestycyjny róg obfitości

Z kapelusza. To będzie inwestycyjny róg obfitości

Koniec marca tego roku zapisze się w historii Nowego Sącza mnogością zapowiedzi poważnych inwestycji, wręcz zmieniających oblicze miasta.

22 marca w Krakowie marszałek województwa Witold Kozłowski i wojewoda Łukasz Kmita podpisali umowę w sprawie finansowania budowy łącznika drogi krajowej (ul. Węgierska) z drogą wojewódzką (obwodnica Podegrodzia). Jakie to będzie kapitalne rozwiązanie komunikacyjne, nie trzeba chyba podkreślać. Budowa pierwszego etapu tej inwestycji, czyli około 1,5 km drogi, ma się zakończyć za 2 lata. Sukcesywnie budowany będzie most nad Dunajcem.

Tego samego dnia bank obsługujący Urząd Miasta wyraził zgodę na uruchomienie kredytu w wysokości 25 mln złotych na zwiększenie zakresu prac budowlanych nowego stadionu Sandecji. Tym samym pojemność stadionu zwiększy się do 8111 miejsc! Jak z powyższego wynika, stadion „podrożał” do 75 mln złotych. Ale Bóg raczy wiedzieć, czy to będzie ostateczna kwota.

Niejako w cieniu tych informacji odbywały się poufne rozmowy przedstawicieli władz miasta z tajemniczym jak dotąd właścicielem działki, na której stoi nieczynny „Zajazd Sądecki”. Jak udało się nam dowiedzieć, naprzeciw kościoła pw. Matki Bożej Niepokalanej ma powstać nowy budynek magistratu. Radni mieliby wtedy bardzo blisko do spowiedzi. I to głównie o nich chodzi, jak nam zdradził dyskretnie wiceprezydent Artur Bochenek. Dodał też, że od lat Urząd Miasta zmaga się z problemami lokalowymi a dotychczasowy ratusz dosłownie pęka w szwach i widać te pęknięcia dokładnie na jego elewacji.

Przypomnijmy, że koncepcja budowy nowej siedziby urzędu zrodziła się już w 2007 r. za czasów panowania prezydenta Ryszarda Nowaka. Ratusz miał powstać w miejscu, gdzie od lat stoi galeria „Trzy Korony”. Krakowska firma architektoniczna Waśko Projekt przygotowała wtedy przyjazną koncepcję. Projekt zatem jest niemal gotowy do przekalkowania i dokonania w nim ewentualnych korekt.

Jak nam powiedział w wielkiej dyskrecji wiceprezydent Bochenek, ostateczna decyzja zapadnie 1 kwietnia o godz. 13. Tak więc musimy poczekać do konferencji prasowej w tym czasie. Dla przypomnienia, w kalendarzu ten dzień oznaczony jest jako Prima aprilis.

Przeczytaj najnowszy DTS: