Wysowa-Zdrój. Jest pomysł, aby wznieść w parku pomnik Jana Szyszki

W Wysowej-Zdroju (gm. Uście Gorlickie) ma stanąć pomnik byłego ministra środowiska Jana Szyszki. Około dwumetrowa figura będzie wykonana z brązu. Inicjatorami przedsięwzięcia są m.in. nadleśniczowie z Łosia i Gorlic.

Dziennikarze ,,Gazety Wyborczej” w rozmowie z wójtem gminy Zbigniewem Ludwinem zapytali o związek byłego ministra z Wysową. Wójt stwierdził, iż Jan Szyszko był związany z łowiectwem i przebywał niegdyś na terenie gminy. W przyszłym tygodniu pomysłodawcy przedstawią propozycję radnym gminy Uście Gorlickie. Pomnik miałby stanąć w parku w Wysowej.

Jan Szyszko był polskim leśnikiem, nauczycielem akademickim, posłem czterech kadencji. W latach 1997-1999 pełnił funkcję ministra środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka. Od 2005-2007 był ministrem środowiska w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Również w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego piastował stanowisko ministra środowiska (2015-2018). W styczniu 2018 roku podczas rekonstrukcji rządu został zdymisjonowany.

Był krytykowany m.in. za wydanie w 2006 roku decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy w wariancie, który według aktywistów ekologicznych był bardziej szkodliwy dla natury. Krytykowano go również za dopuszczenie do masowej wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. W 2018 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że wycinka była niezgodna z prawem unijnym. Jan Szyszko zmarł 9 października 2019 roku. Miał 75 lat. 

Źródło: Gazeta Wyborcza/
GOV.Pl/
Fot. MUW w Krakowie

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.