Wyprawa do krainy tajemnic – nowy film Fundacji Nomina Rosae

7 lutego o godz. 18.00 w sali im. Danuty Szaflarskiej w MCK „Sokół” w Nowym Sączu odbędzie się premiera krótkometrażowego filmu pt. „Wiosna”, inspirowanego prozą Brunona Schulza, zrealizowanego przez Fundację Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej.

– Premierze „Wiosny”, towarzyszyć będzie spektakl „Hindełe” – opowieść mocno singerowska, którą sądecka publiczność miała okazję już raz oglądać w cyklu „Tętno Życia” w 2015 r. – informuje Maria Molenda, prezes fundacji.

Krótkometrażowy film „WIOSNA” jest adaptacją jednego z opowiadań kultowego „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza. W oparciu o fragment tego niezwykłego tekstu powstał krótkometrażowy horror. Film spowity mgłą, utopiony w przedwiosennych błotach, pełen zjaw i duchów. Film o mocy opowieści, które stanowią istotę kultury, o przeszłości, która nie zawsze chce odejść w niepamięć, o życiach, które stają się opowieściami o tym, że żadna z historii, które przeminęły nie jest zmarnowana. My – żyjący – czerpiemy z nich, często nawet nieświadomie, i dzięki temu mogą powracać do życia.

„Wiosna”
Reżyseria, montaż: Barbara Szewczyk
Zdjęcia: Przemysław Brynkiewicz
Scenariusz: Maria Molenda, Barbara Szewczyk
Kostiumy: Maria Molenda
Charakteryzacja: Klaudia Klimek
Obsada: Łukasz Oleś, Justyna Stasik, Małgorzata Goździk, Karolina Kowalczyk, Maciej Walasek, Agnieszka Górka, Maria Molenda, Alicja Klich
Narracja: Arek Detmer
Muzyka: Michał Esz Szerląg
Dźwięk: Wojtek Fularz
Korekcja barwna: Magda Nizel
Asystent kamery: Michał Jankowski
Produkcja: Fundacja Nomina Rosae
Współpraca: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu

Hindełe” – spektakl Teatru Nomina Rosae
Hindełe – tajemnicza zjawa – ujawnia historię swojego życia, a wraz z nią z zaświatów powracają cienie nieistniejącego już sądeckiego sztetlu i dawnego krakowskiego Kazimierza. W jej opowieści wracają do życia bliscy Hindełe i ich niezwykłe dzieje. Kochająca matka, a przede wszystkim mądry brat Izaak, który z polecenia nowosądeckiego mełameda udał się na nauki do Krakowa. Nieśmiały i pobożny młodzieniec poznał tam piękną i zamożną Sarę. Dziewczyna poślubiła go, jednak szczęście nie trwało długo. Młoda żona zmarła w połogu, pozostawiając na świecie dwie bliźniacze córeczki. Zrozpaczony Izaak odsunął się od dzieci. Kobieta, bolejąc nad emocjonalnym rozdzieleniem rodziny, postanowiła odwrócić zły los.

Reżyseria: Barbara Szewczyk
Na podstawie opowiadania Marii Molendy
Obsada: Justyna Stasik, Józef Więcławek
Scenografia: Filip Przybylko
Kostiumy: Maria Molenda
Muzyka: Paweł Pierzchała

Mecenasi wydarzenia są Charles Merrill i Julie Boudreaux.

Wstęp

na oba wydarzenia wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie biletowej MCK SOKÓŁ.

Fot. MCK „Sokół”.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.