Więcej patroli policji podczas ferii zimowych

Więcej patroli policji podczas ferii zimowych

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży czas odpoczynku, dla ich opiekunów troska o ich bezpieczeństwo, a dla policjantów czas intensywnej pracy. Funkcjonariusze jak co roku będą sprawdzać stan techniczny samochodów osobowych i autokarów przewożących dzieci oraz trzeźwość kierowców. Będą też patrolować nartostrady i organizować dla dzieci dni otwarte.  

Dbając o bezpieczeństwo dzieci wyjeżdżających autokarem na ferie, sądeccy policjanci sprawdzą stan techniczny autokaru oraz trzeźwość kierowcy. Zgłoszenia kontroli przyjmuje oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu pod numerem telefonu: (18) 442 46 30.

– Zgłoszenia powinny być przekazywane co najmniej 48 godzin przed planowanym wyjazdem. Należy podać dokładną datę i godzinę wyjazdu, nazwę przewoźnika, numer rejestracyjny autokaru oraz dane osoby zgłaszającej i kontaktowy numer telefonu. Punkt kontrolny to zatoczka przy Bulwarach Narwiku w Nowym Sączu i tam należy podjechać autokarem na ustalony z policjantami dzień i godzinę – informuje Iwona Grzebyk – Dulak, rzecznik prasowy sądeckiej komendy.

Policjanci będą także monitorować stoki. Przez cały okres ferii nad bezpieczeństwem amatorów zimowego szaleństwa będą czuwać policyjni narciarze. Będzie można ich spotkać na czterech trasach narciarskich: Jaworzynie i Słotwinach w Krynicy-Zdroju, trasie Dwie Doliny w Wierchomli i Muszynie oraz Ryterski Raj w Rytrze.

Aby urlop w górach upłynął spokojnie i pozostawił miłe wspomnienia, policjanci wyczulają narciarzy na niewłaściwe zachowania na stoku i udzielają praktycznych porad:

  • pamiętaj, że okazja czyni złodzieja, a chwila nieuwagi, może kosztować utratą cennego sprzętu narciarskiego. Dlatego należy pamiętać by w momencie schodzenia ze stoku np. by zjeść posiłek czy skorzystać z toalety w lokalu gastronomicznym nie pozostawiać nart bez opieki. Umieść sprzęt w miejscu do tego przeznaczonym lub poproś zaufaną osobę o jego przypilnowanie,
  • bezwzględnie pamiętaj o zachowaniu trzeźwości na stoku. Jazda na nartach w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających jest karana, ponieważ takie osoby stwarzają realne zagrożenie dla innych użytkowników stoku,
  • przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, regulaminu stoku i zasad kultury,
  • zadbaj o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników stoku i pamiętaj o obowiązku korzystania z kasku ochronnego przez osoby które nie ukończyły 16-go roku życia.

W razie wszelkiego rodzaju przypadków łamania prawa czy wystąpienia wydarzenia nadzwyczajnego, należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na nr tel. 997 lub z ratownikami GOPR pod nr tel. 985.

Źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu
Fot. Z arch. UM NS.