Wyjeżdżacie na ferie zimowe za granicę?

Wyjeżdżacie na ferie zimowe za granicę?

To koniecznie przeczytajcie poniższe informacje, nawet jeśli planujecie tylko kilkugodzinny pobyt na Słowacji. Pomogą wam one uchronić się przed ewentualnymi kłopotami.

 

Najistotniejszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać udając się w podróż poza granice kraju jest posiadanie ważnego dokumentu podróży – mówi rzecznik Komendanta KOSG w Nowym Sączu kpt. SG Dorota Kądziołka. – I to zarówno wtedy, gdy udajemy się do któregokolwiek z kraju strefy Schengen, jak i poza nią.

Nie wystarczy zatem posiadanie legitymacji, czy jakiegokolwiek zaświadczenia – należy posiadać paszport albo dowód osobisty (dowód osobisty uprawnia do przekroczenia granicy państw członkowskich UE, państw EOG, które nie należą do UE, państw które nie są członkami EOG ale na podstawie umów ich obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób oraz państw, które na podstawie jednostronnych decyzji, uznają dowód osobisty za dokument wystarczający do przekroczenia granicy).

– Jadąc do niektórych krajów (spoza strefy Schengen), wymagane jest spełnienie dodatkowych wymogów wjazdu na terytorium tych państw – przypomina Dorota Kądziołka. – Podstawowym wymogiem, obok ważnego dokumentu podróży, może być konieczność posiadania wizy. Przed wyjazdem do danego kraju, warto upewnić się, jakie są warunki wjazdu.

Informacje dotyczące zasad wjazdu do poszczególnych krajów i na wybrane terytoria, ostrzeżenia, porady, opisy krajów, przepisy celne i dane kontaktowe do placówek dyplomatycznych można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w poradniku „Polak za granicą”:

https://polakzagranica.msz.gov.pl/

Na lotnisku pamiętajcie aby:

Sprawdzić informacje linii lotniczych dotyczące podróży: wymaganych dokumentów
i wielkości bagażu!

Poinformować przewoźnika o potrzebie asysty – jeśli wysyłasz samo dziecko, lub potrzebujesz pomocy – np.:  masz wózek dziecięcy lub potrzebujesz wózka inwalidzkiego!
Sprawdź, od ilu lat dziecko może podróżować samodzielnie.

Przed przyjazdem na lotnisko sprawdzić komunikaty o lotach! Pogoda – to bardzo ważny element twojej podróży!

Zgłosić się do kontroli odpowiednio wcześniej, według zaleceń przewoźnika i służb lotniskowych. Masz wtedy czas na wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości i terminowy wylot.

Pilnować dokumentów, zrób kserokopię paszportu lub dowodu osobistego i schować
w innym miejscu, niż dokumenty. Kserokopia nie wystarczy do przekroczenia granicy, ale w razie zagubienia lub kradzieży dokumentów, szybciej potwierdzisz  swoją tożsamość i obywatelstwo.

Sprawdzić ważność czasową dokumentów, możesz nie zostać zabrany na pokład przez przewoźnika  Uszkodzony dokument lub posiadający wady nie uprawnia do przekroczenia granicy.

Pakować się mądrze! Nie zabierać przesyłek od nieznanych osób – mogą w nich być substancje lub przedmioty niedozwolone.

Pilnować bagażu – pozostawienie bagażu bez opieki – może kosztować  do 500 złotych! A za granicą jeszcze drożej!

W razie zauważenia pakunku bez opieki reaguj! Natychmiast poinformuj służby na lotnisku.

Jeśli masz nadbagaż , przepakowujesz się …… zrób to w miejscu do tego wyznaczonym – pozostaw starą walizkę OTWARTĄ, obok kosza na śmieci.

Sprawdź  listę przedmiotów zabronionych!!!

Miej przy sobie numery ważnych telefonów lub aplikację mobilną danego lotniska.

np.: www.krakowairport.pl

Przydatne linki

Warunki przewozu towarów:

http://www.strazgraniczna.pl/pl/niezbednik-podroznego/warunki-przewozu-towaro/2491,Warunki-przewozu-towarow-i-ludzi.html

Polak za granicą:

http://www.strazgraniczna.pl/pl/niezbednik-podroznego/polak-za-granica/1662,Polak-za-granica.html

Zwierzę w podróży:

http://www.strazgraniczna.pl/pl/niezbednik-podroznego/zwierze-w-podrozy/757,Zwierze-w-podrozy-informacja.html

Dziecko w podróży:

http://www.strazgraniczna.pl/pl/niezbednik-podroznego/dziecko-w-podrozy/1302,Dziecko-w-podrozy-poradnik.html

Najczęściej zadawane pytania:

http://www.strazgraniczna.pl/pl/niezbednik-podroznego/najczesciej-zadawane-py/1799,Najczesciej-zadawane-pytania.html

Źródło: KOSG Nowy Sącz

fot. GOPR Krynica

Share on twitter
Share on facebook