Bale na miarę koronowanych głów

Na karnawałowych balach w Krynicy bawiła się w okresie międzywojennym śmietanka świata polskiej polityki czy kultury. To z tamtych czasów pochodzi anegdota, że w uzdrowisku łatwiej zwołać posiedzenie rządowego gabinetu niż w Warszawie.

wsb3

Krynica nęciła wodami o zdrowotnych właściwościach i zimowymi atrakcjami w postaci kuligów czy dobrych warunków dla narciarzy. Zresztą pierwsze kroki w tym ostatnim sporcie stawiały w uzdrowisku pociechy marszałkowstwa Piłsudskich.

 

Księżniczka Juliana przebrana za wiejską dziewczynę

Tym, co jednak stanowiło wizytówkę zimowej Krynicy, były bale. Słynęła z nich między innymi Patria należąca do tenora, Jana Kiepury. Na jednym z nich w1937 roku bawiła się nawet ówczesna księżniczka, a później królowa Juliana z Holandii. Jej pobyt odbywał się w ramach podróży poślubnej i miał stanowić tajemnicę. Para użyła fortelu, żeby zmylić media i odpoczywać w kurorcie anonimowo. Ta informacja obiegła jednak miasto lotem błyskawicy, mimo że następczyni tronu jako gość Patrii została zarejestrowana z mężem Bernhardem pod innym nazwiskiem.

W ostatnich dniach swojego pobytu w Krynicy książęca para wzięła udział w balu kostiumowym w Patrii. Księżna Juliana była w stroju wiejskiej dziewczyny. W czasie zabawy tańczyła również z Janem Kiepurą, a książę Bernhard z Marthą Eggerth – cytuje krakowski „Ilustrowany Kuryer Codzienny” Magdalena Krzeszowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krynicy-Zdroju.

 

Żyło się tu wesoło

Oprócz balów, do końca XVIII wieku odbywały się także reuniony, mniej wymagające pod względem stroju zabawy taneczne. Później ich miejsce zajęły znane do dziś dancingi.

Mieszkańcy regionu w odróżnieniu od przyjezdnych gromadzili się na Balu Trzech Stanów, który nie wymagał fraka i balowych kreacji, a dawał możliwość zabawy lokalnej społeczności. – Żyło się tutaj wesoło, życie towarzyskie kwitło. Krynica w okresie międzywojnia była zdrojowiskiem modnym, przede wszystkim państwowym – przyznaje Magdalena Krzeszowska.

Krynicę upodobali sobie też lekarze. Po części ze względu na swoją profesję, a po części ze względu na atrakcyjność Krynicy. Organizowali cykliczne zjazdy i spotkania towarzyskie. – Podstawowym miejscem zabaw gości była Sala Balowa Starego Domu Zdrojowego. Później pojawiły się takie obiekty jak Lwigród. W Patrii między innymi w sezonie zimowym odbywały się wybory miss. Na zdjęciach rodzinnych widać jak przebierali się goście. Dominowały stroje egzotycznych piękności czy piratów, choć czasami opierały się jedynie na rekwizytach – dodaje dyrektor krynickiej biblioteki.

Karnawałowe wieczorki taneczne były organizowane także w mniejszych lokalach na terenie miasta.

 

Fot. ze zbioru prywatnego Andrzeja Dukieta. Album „Krynica na starej fotografii”

TEB
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zamiast wzruszającego wstępu

Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz

10 lat temu (słownie dziesięć) 30 września ukazał się pierwszy numer „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” (zwanego dalej DTS). Z tej okazji dokładnie 10 lat później oddajemy do rąk Czytelników nową odsłonę naszego portalu dts24.pl.

A wracając do jubileuszu, po długiej i burzliwej naradzie nie doszliśmy jednak do porozumienia – cieszyć się czy martwić z tego powodu? Cieszyć, bo to zawsze miło dojść do jakiegoś punktu. Martwić, bo choć wytrwali w marszu, to jednak jesteśmy starsi o dekadę.

Świętowanie jubileuszy pachnie naftaliną starej szafy, a już na pewno muzealną ekspozycją. A do muzeum jeszcze nam niespieszno. To już na cmentarz było zdecydowanie bliżej, wszak jakiś czas temu w konkurencyjnych mediach ukazały się dwa nasze nekrologi. I jak tu nie wierzyć w mądrości ludowe? Mówią, że umarłeś? Wróży ci to długie życie. O tych nekrologach DTS to byśmy już nawet nie pamiętali, ale Jerzy Wideł przypomniał na 27 stronie. Wiadomo, Wideł mieszka najbliżej cmentarza i pasjami czytuje nekrologi.

Zatem jubileusz bierzemy z marszu, bez ckliwych przemówień, ronienia łzy, ani też bez zbędnego zadęcia. Ot, pogrzebaliśmy trochę w starych zdjęciach, pofatygowaliśmy się sprawdzić co słychać u kilku bohaterów tekstów z tamtego 30 września i w zasadzie tyle. No dobrze, poprosiliśmy jeszcze prasoznawców i speców od mediów o krótki wykład, jak to jest z tą prasą lokalną (str. 14-15). Wychodzi na to, że ciągle nieźle. Przedwczesne również okazały się pogłoski o rychłej śmierci papieru jako nośnika różnych treści. DTS oczywiście nie upiera się, że wersja papierowa gazety jest nieśmiertelna i oddamy nie za nią życia. Wszak coraz więcej naszych czytelników wybiera niepapierową wersję gazety. Papier to jednak papier – prestiż i elegancja. A w internecie każdy stragan z jarzynami ma dzisiaj swoją stronę (z całym szacunkiem dla warzyw, powinno się je zjadać trzy razy dziennie).

Trendy są zresztą lekko odwrotne, a przecież wiadomo, że dziś wszelkie trendy wyznacza Facebook. No więc Facebook jakiś czas temu uznał, że dla swoich najlepszych klientów stworzy ekskluzywny, bezpłatny magazyn „Grow”. No, bo papier to prestiż (chyba już wspominaliśmy), a nie byle post na osi czasu. DTS identycznie – dla naszych najlepszych na świecie Czytelników tworzymy ekskluzywny, bezpłatny magazyn. Bo chcemy, żebyście poczuli się docenieni. Czy to nie jest piękne – wcale nie musicie być najlepszymi biznesowymi partnerami Marka Zuckerberga, by ktoś wyłącznie z myślą o Was tworzył ciekawe treści.

No i to by chyba było na tyle, jeśli chodzi o 10-lecie ukazania się pierwszego numeru DTS. Tyle się przez te lata wydarzyło ciekawych rzeczy (najważniejsze przypominamy na str. 16), ale przecież nie będziemy się tu wzruszać minionymi dokonaniami. Wyznajemy raczej starą piłkarską zasadę „Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz”. I cóż z tego, że wygrałeś już 100 meczów. Najważniejsze jest to, czy masz plan, jak wygrać dziesięć i dwadzieścia następnych. Nasze głowy pełne są pomysłów na najbliższe tygodnie i miesiące, potrzebujemy tylko sprzyjających warunków, aby je zrealizować. No i co mamy teraz napisać, że czasy są ciężkie, a przyszłość niepewna. Tyle to wiemy, przecież wszyscy mają pod górkę. A kto akurat ma z górki, też musi uważać, żeby się za mocno nie rozpędzić, bo potem wielkość guza jaki można sobie nabić jest wprost proporcjonalna do osiągniętego rozpędu.

Cieszymy się, że możemy robić dla Was coś ciekawego i pożytecznego. Od 10 lat napędzamy się naszym wrodzonym optymizmem, na równi zresztą jak reklamami, które na naszych łamach zamieszczacie. No i tu trafiamy na błędne koło filozoficznie – nie byłoby tak wielu Reklamodawców, gdyby DTS nie miał tak wielu Czytelników. Nie byłoby tak licznych Czytelników, gdyby Reklamodawcy nie utrzymywali gazety na zadowalającym wszystkich poziomie. Prawda, jaka piękna puenta?

Oczywiście chcielibyśmy Was wszystkich uścisnąć z okazji urodzin, ale pamiętamy, że trzeba zachować dystans społeczny. Nie znaczy to wcale, że podchodzimy do tego wszystkiego z dystansem. Wręcz przeciwnie. Wzruszamy się!

Redakcja DTS

Przeczytaj jubileuszowe wydanie „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”: