Co Sądeczanie wiedzą o smogu?

Aplikacje mobilne, informacje na stronach internetowych czy w bardziej tradycyjnych mediach. Czy to wystarczy, aby mieszkańcy naszego miasta czuli się dobrze poinformowani o stanie powietrza w Nowym Sączu? Nowoczesna wspólnie z grupą działaczy inicjatywy Czyste Niebo Nad Ziemią Sądecką przekonuje, że …

Niestety, niekoniecznie. A przekonano się o tym w trakcie kampanii „Stop smog”, która odbyła się 28 stycznia, na płycie sądeckiego rynku. Celem akcji było zebranie opinii mieszkańców na temat świadomości zagrożeń jakie stwarza zanieczyszczone powietrze oraz symboliczne rozdawanie masek.

– Podczas rozmów z mieszkańcami przedstawialiśmy dekalog antysmogowy proponowany przez Nowoczesna, a który został przedstawiony przez posłów Nowoczesnej w Sejmie – mówi Jacek Gwóźdź, przewodniczący koła Nowoczesnej w Nowym Sączu. – Z ankiety jaką przeprowadziliśmy wynika, że problem smogu jest bardzo ważny dla mieszkańców naszego miasta. Jednocześnie mieszkańcy w znaczącej większości nie wiedzą, gdzie i jak mogą uzyskać informację o jakości powietrza.

Z inicjatywy grupy Czyste Niebo Nad Ziemią Sądecką organizatorzy akcji zaprezentowali zatem przykładowe rozwiązanie tablicy informującej mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza w naszym mieście. Tablica ta była nawiązaniem do projektu budżetu obywatelskiego jaki został złożony w 2016 roku, a który miał na celu zainstalowanie tablic ledowych informujących o zanieczyszczonym powietrzu w najbardziej eksponowanych miejscach Nowego Sącza, w szczególności na budynkach szkół i przedszkoli.

Większość ankietowanych była bardzo zdziwiona, że istnieją już aplikacje mobilne oraz strony internetowe, na których mogą znaleźć takie informacje dotyczące Nowego Sącza. Prawie wszyscy ankietowani wskazali, że zainstalowanie takich tablic informacyjnych byłoby bardzo pożądane i zwiększałoby świadomość mieszkańców.

Widać, że istnieje duże zapotrzebowanie informacyjno-edukacyjne wśród mieszkańców, dlatego też Nowoczesna oraz Czyste niebo Nad Ziemią Sądecką będą kontynuować tego typu akcje. Wszyscy bez wyjątku wskazali, że sprawa czystego powietrza jest dla mieszkańców bardzo ważna i wymaga podjęcia wszelkich działań, aby rozwiązać tren problem systemowo – podsumowuje Jacek Gwóźdź.

Źródło i fot. Nowoczesna

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.