Wybory to nie losowanie

Wybory to nie losowanie

Kto zdobędzie mandat w niedzielnych wyborach parlamentarnych?  Dzisiaj oczywiście nikt tego nie wie, ale „Dobry Tygodnik Sądecki” lubi się zaliczać do grona dobrze poinformowanych.

Dlatego przyznajemy – mamy już sporo wiedzy o tym, co może się wydarzyć, znamy najbardziej prawdopodobne scenariusze i możliwe rozwiązania. Znamy już nawet nazwiska. Wybory parlamentarne to przecież nie jest losowanie dziesięciu kul z grona stu kandydatów. Zachowaniami wyborców, ich preferencjami i ewentualnymi przepływami elektoratów, rządzą pewne prawidła, które można zaobserwować na podstawie wielu wcześniejszych wyborów – parlamentarnych, samorządowych i europejskich.

Dzięki analizie politologa prof. Rafała Matyi potrafimy powiedzieć, jak rozłoży się podział mandatów w naszym okręgu, a w wielu przypadkach możemy nawet podać konkretne nazwiska przyszłych posłów.

Jedyny tego typu przedwyborczy komentarz w sądeckich mediach czytaj w najbliższym numerze DTS. Tradycyjnie już elektroniczna wersja naszej gazety dostępna na dts24.pl już w środę popołudniu, wersja papierowa w czwartek od rana.

Zapraszamy do lektury!

Share on twitter
Share on facebook