Wybierasz się do pracy za granicę? Holenderscy policjanci ostrzegają przed handlem ludźmi

Jak nie paść ofiarą wyzysku w pracy – radzili sądeckim studentom z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu przedstawiciele holenderskiej i polskiej policji. W ramach projektu „Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa – praca w Holandii” młodzież usłyszała od policjantów na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty pracy za granicą, by wyjazd był legalny i bezpieczny. 

wsb3

 – Projekt „Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa – praca w Holandii” ukierunkowany jest na zapobieganie handlowi ludźmi oraz przestępstw towarzyszących temu zjawisku – mówi asp. dr Iwona Grzebyk – Dulak z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

 Jako, że handel ludźmi stanowi trzecie najbardziej intratne na świecie przestępstwo po handlu bronią i narkotykami holenderscy policjanci  Irena de Ruig – specjalistka do spraw migracji zarobkowych oraz  Robin de Tombe z Wydziału do Walki z Handlem Ludźmi, przekonywali polskich studentów, aby do wyjazdu zarobkowego za granicę przygotowywali się jeszcze w Polsce.

Holendrzy namawiali słuchaczy, by sprawdzili numery alarmowe obowiązujące w kraju do którego jadą, umówili się z rodziną na systematyczny kontakt i zostawili w domu swoje aktualne zdjęcie, na wypadek gdyby za granicą coś im się stało i konieczne byłyby poszukiwania – mówi Iwona Grzebyk –Dulak.

–  Uczulili też studentów, by nie podpisywali umów o pracę których nie rozumieją i nigdy nie oddawali swoich dokumentów tożsamości, nawet gdy ktoś zaoferuje, że schowa je w bezpiecznym sejfie.

Studenci dowiedzieli się również, że niespełnione obietnice pracodawców dotyczące zarobków i brak humanitarnych warunków pracy w Holandii to nie pech, tylko wyzysk, na który trzeba reagować. Policjanci podkreślali, że trudno walczyć z przestępstwem jeśli same ofiary dają na nie przyzwolenie, dlatego wszelkie takie przypadki powinny być bezwzględnie zgłaszane policji obydwu krajów.

fot. pixabay.com

 

 

 

 

 

 

 

JULAPRZED
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]