Wójt Rytra Władysław Wnętrzak zmierzy się z Marianem Rapaczem i Janem Kotarbą

Wójt Rytra Władysław Wnętrzak zmierzy się z Marianem Rapaczem i Janem Kotarbą

Chętni, by powalczyć o objęcie urzędu wójta czy burmistrza, mają czas do 26 września, aby zarejestrować swoje kandydatury. W Rytrze start w wyborach na wójta deklarują trzy osoby. Z Władysławem Wnętrzakiem, który już pięć kadencji sprawuje ten urząd, zmierzą się Jan Kotarba i Marian Rapacz.

Ten ostatni już próbował swoich sił w poprzednich wyborach samorządowych. Wystartował wówczas z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość i zdobył niemal dwukrotnie mniej głosów niż obecnie rządzący Władysław Wnętrzak. Na Rapacza zagłosowało 534 mieszkańców gminy, na Wnętrzaka 1011. Teraz Marian Rapacz wystartuje se swojego komitetu KWW Mariana Rapacza. W czwartek miał już zarejestrować swoją kandydaturę.

W tegorocznych wyborach Władysław Wnętrzak będzie miał za swojego rywala nie tylko jego. O fotel wójta chce zawalczyć Jan Kotarba, wiceprzewodniczący Rady Gminy w Rytrze, który również zarejestrował swój komitet (KWW Jana Kotarby). Władysław Wnętrzak wystartuje pod szyldem KWW Społeczny Komitet Wyborczy w Rytrze.

W gminie zarejestrował się jeszcze jeden imienny komitet KWW Piotra Kotarby. Jak nas informuje Piotr Kotarba, nie zamierza on jednak ubiegać się o urząd wójta, a o stołek radnego, jako radny niezrzeszony.

– Każdą kandydaturę w wyborach trzeba traktować poważnie – mówi Władysław Wnętrzak, który sprawuje urząd wójta nieprzerwanie od 20 lat.

Mówi, że podjął decyzję o starcie w kolejnych wyborach za namową mieszkańców.

– Były prośby i nalegania mieszkańców, żebym zakończył rozpoczęte już inwestycje i kontynuował wizję rozwoju gminy. Jeszcze siły i zdrowie mi pozwalają na to, więc poddam się po raz kolejny ocenie mieszkańców – mówi Władysław Wnętrzak.

Dodaje, że zależy mu na dobrej współpracy z radą. W tej kadencji, jak twierdzi, większościowa opozycja utrudniała mu życia. – A i ja pewnie utrudniałem życie opozycji – przyznaje wójt.

Dlatego KWW Społeczny Komitet Wyborczy w Rytrze wystawia kandydatów na radnych w każdym z 15 okręgów w gminie.

Wójt liczy, że uda mu się po raz kolejny objąć urząd oraz uzyskać większość w radzie, dzięki czemu będzie mógł rozpocząć etapami  budowę Centrum Gminy Rytro czy rozwijać gminę pod kątem turystycznym, na co – według niego – teraz przyszedł czas.

– W tak małej gminie, jaką jest Rytro, nie da się bowiem wszystkich inwestycji zrealizować naraz. Był czas na kanalizację, drogi, oświatę, teraz można zająć się budową ścieżek rowerowych, rekreacją  – zaznacza.

– Wójt chce domu kultury, a ja uważam, że priorytetem jest ośrodek zdrowia – uważa Jan Kotarba, radny opozycji.

Jego zdaniem również Rytro powinno odzyskać wizerunek gminy turystycznej.

– Nasza gmina potrzebuje zmiany, uporządkowania. Nie może być tak, że miejsce powszechnie uważane za turystyczne nie ma nawet ławeczek do wypoczynku czy alejek spacerowych, a całe otoczenie od lat przypomina dziką łąkę – dodaje kandydat na wójta.

KWW Jana Kotarby ma już gotową listę 15 kandydatów na radnych. Ujawni ją dopiero po rejestracji.

Fot. Facebook/Arch. Jana Kotarby

Share on twitter
Share on facebook