Wkrótce będzie można podziwiać okolicę z zamku w Muszynie

Wkrótce będzie można podziwiać okolicę z zamku w Muszynie

zamek Muszyna, odbudowa

Jeszcze w tym roku turyści będą mogli podziwiać okolicę z średniowiecznego zamku w Muszynie. Prace związane z renowacją i rozbudową obiektu trwają od grudnia 2020 roku. Częściowa rekonstrukcja wykonywana jest na podstawie przekazów historycznych, zachowanych rycin oraz obrazów.

Zamek w Muszynie wybudowany został z kamienia. Pełnił on funkcje obronne. Historia obiektu sięga XV wieku. Do naszych czasów najlepiej zachowały się elementy baszty, której mury są wysokie na 8 metrów i grube na około 2,5 metra. Na ich bazie powstał pomysł rekonstrukcji obiektu. Gmina postarała się o 9 mln zł dotacji ze środków unijnych, co stanowi 85 proc. potrzebnej kwoty.

Prace przy zamku na górze Baszta przebiegają dwoma etapami – pierwszy związany jest z renowacją i częściową odbudową, drugi – z nadbudową wieży. Wykonawcą robót jest firma Budmex Pawła Cieślickiego z Barcic. Z ruin wyrośnie czternastometrowa budowla z przeszklonym tarasem widokowym na dachu, kawiarniami, salami wystaw…

Odbudowana zostanie także kamienica zamkowa, w postaci parterowego, pięciometrowego budynku z punktem widokowym. Tam usytuowany będzie punkt gastronomiczny oraz sale wystaw.

,,Trwają intensywne prace przy „rekonstrukcji” i „odbudowie” zamku w Muszynie. Jeszcze w tym roku mieszkańcy i turyści będą mogli zobaczyć rezultaty prac. Do użytku zwiedzających zostaną udostępnione pomieszczenia zamkowe, dziedziniec, baszta, platforma widokowa oraz pomieszczenia gastronomiczne. Pomimo tego, że jest to jeszcze plac budowy, już dzisiaj miejsce to przyciąga liczne rzesze turystów i wzbudza ogromne zainteresowanie” – chwali się w mediach społecznościowych burmistrz Muszyny Jan Golba.

O planach rekonstrukcji zamku pisaliśmy w artykule: Ruszają prace związane z rekonstrukcją zamku w Muszynie

Fot. Łukasz Świętach (VIDEO & FOTO Z POWIETRZA
kontakt: [email protected]/ tel. 668 745 237)
/
Jan Golba

 

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama