Wiwat Jan Długosz, Wiwat Nowy Sącz! - III Orszak Jana Długosza

Ulicami Nowego Sącza przeszedł III Orszak Jana Długosza. W barwnym korowodzie udział wzięli uczniowie, nauczyciele i dyrekcja I LO w Nowym Sączu. Była królowa Jadwiga, kronikarz Jan Długosz, biskup Zbigniew Oleśnicki, duchowni, inkwizytorzy, a także dwórki, mieszczanie, rycerze, chłopi... 

wsb3

To jedyny taki korowód w Polsce.

- Tradycja orszaków miała swój początek w 600. rocznicę urodzin Jana Długosza świętowaną uroczyście w naszym mieście w maju 2015 roku. Chcemy popularyzować panowanie Jagiellonów na tronie polskim oraz postać i dorobek Jana Długosza, patrona najstarszej sądeckiej szkoły - mówi Aleksander Rybski, dyrektor I LO w Nowym Sączu.

- Chcemy szerzyć wiedzę historyczną, upowszechniać  polskie dziedzictwo kulturowe oraz promować Nowego Sącz i Sądecczyznę - dodaje Michał Zacłona, nauczyciel historii w I Liceum i Gimnazjum im. Jana Długosza, który  wcielił się w rolę Jana Długosza.

Uczestnicy maszerowali ulicami Długosza, Kościuszki i Jagiellońską na Rynek.

W okolicy ruin sądeckiego zamku odbył się skecz "Średniowiecze vs. Renesans".

Na Rynku zorganizowano zawody w średniowiecznych konkurencjach sportowych: było przeciąganie liny, toczenie kapusty, bieg z jajkiem, wyścigi w workach, wyławianie owoców.

Spotkanie zakończył pokaz mody oraz średniowiecznych tańców. Wszyscy uczestnicy mieli stroje z epoki.

Orszak zapowiadaliśmy tutaj: Nowy Sącz: przez miasto przejdzie historyczny korowód - III Orszak Jana Długosza 

Fot. Alicja Augustyn, Agnieszka Małecka

 

 

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.