Nowy Sącz: przez miasto przejdzie historyczny korowód – III orszak Jana Długosza

W czwartek, 25 maja, ulicami Nowego Sącza przejdzie Orszak Jana Długosza. Towarzyszyć mu będą pokazy walk rycerzy średniowiecznych, tańce i pokazy mody średniowiecznej. To już III edycja tego wydarzenia.

Barwny korowód wyruszy o godz. 9.30 i podąży pod ratusz. W orszaku uczestniczyć będą uczniowie i nauczyciele sądeckich szkół w strojach stylizowanych na XV wiek oraz zaproszeni goście.

Tradycja orszaków miała swój początek w 600. rocznicę urodzin Jana Długosza świętowaną uroczyście w naszym mieście w maju 2015 roku. Chcemy popularyzować panowanie Jagiellonów na tronie polskim oraz postać i dorobek Jana Długosza, patrona najstarszej sądeckiej szkoły – mówi Aleksander Rybski, dyrektor I LO w Nowym Sączu.

 

 

Celem naszego przedsięwzięcia jest szerzenie wiedzy historycznej, upowszechnianie polskiego dziedzictwa kulturowego oraz promocja Nowego Sącza i Sądecczyzny – dodaje Michał Zacłona, nauczyciel historii w I Liceum i Gimnazjum im. Jana Długosza, który w zeszłym roku wcielił się w rolę Jana Długosza, a na sądecki Rynek wjechał na motocyklu.

 

Fot. Agnieszka Małecka – ubiegłoroczny, II Orszak Jana Długosza w Nowym Sączu. 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.