Wilki podchodzą blisko domów. Władze gminy przestrzegają mieszkańców

Wilki podchodzą blisko domów. Władze gminy przestrzegają mieszkańców

wilk, Bystra, Szymbark

Władze gminy Gorlice ostrzegają mieszkańców przed wilkami, które podchodzą blisko domów i nie boją się człowieka. W ostatnich tygodniach sytuacja wielokrotnie powtórzyła się w Szymbarku (przysiółek Wiatrówki) i Bystrej.

Pracownicy gminy przypominają, że wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem,  bywa jednak, że podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach.

„Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta dzikie i w przypadku napotkania wilka należy spokojnie się oddalić. Gdy wilk wielokrotnie pozwala podejść do siebie na odległość poniżej 30 m należy natychmiast powiadomić o tym fakcie Urząd Gminy Gorlice. W Polsce wilki znajdują się pod ochroną a ich odstrzał jest zabroniony!” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na oficjalnej stronie urzędu.

Zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać:

  • Nie dokarmiaj wilków; jeżeli wilk wydaje się być osłabiony, chory, nie utrzymuje dystansu 30 m od człowieka zawiadom Urząd Gminy Gorlice.
  • Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, dotyczy to również żywności dla psów i kotów.
  • Zabezpieczaj pojemniki na odpady kompostowane oraz komunalne.
  • W okresie między zmierzchem a świtem, zabezpieczaj zwierzęta domowe, psy w pomieszczeniu lub w kojcu – nie na uwięzi – taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą. W lesie prowadź psa na smyczy!
  • Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego.
  • Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie. Za zabite lub ranne zwierzęta gospodarskie pozostawione od zmierzchu do świtu bez zabezpieczenia Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań. W razie wątpliwości w wybraniu sposobu zabezpieczenia możesz skontaktować się z RDOŚ w Krakowie.
  • W celu uzyskania odszkodowania za utracone zwierzę w wyniku ataku wilka złóż stosowny wniosek w miejscowym Nadleśnictwie.

Czytaj także: Obraz po wichurze na Sądecczyźnie. Zniszczone samochody, drzewa powalone na drogi

Fot. pixabay,com/
Źródło: Gmina Gorlice
Share on twitter
Share on facebook