Wilki coraz śmielej podchodzą do zabudowań. Wójt apeluje do mieszkańców

Wilki coraz śmielej podchodzą do zabudowań. Wójt apeluje do mieszkańców

wilk, gmina Gorlice

Wilki coraz śmielej zachowują się w stosunku do ludzi, podchodzą blisko zabudowań, a na widok człowieka nie uciekają. W Szymbarku początkiem marca zagryzły psa. Nie był to pierwszy tego typu przypadek. Władze gminy Gorlice ostrzegają mieszkańców i apelują o ostrożność.

W ostatnich tygodniach do władz samorządowych z powiatu gorlickiego docierają sygnały o pojawieniu się na terenie gminy wilków. Sytuacja jest szczególnie niepokojąca w przypadku miejscowości Szymbark, gdzie dzikie zwierzęta podchodzą blisko zabudowań mieszkalnych.

– Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem, bywa jednak, że podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach – przypomina zastępczyni wójta gminy Gorlice Magdalena Czech. – Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta dzikie i w przypadku napotkania wilka należy spokojnie się oddalić. Gdy wilk wielokrotnie pozwala podejść do siebie na odległość poniżej 30 metrów, należy natychmiast powiadomić o tym fakcie Urząd Gminy Gorlice – dodaje.

Władze gminy zaznaczają, że w Polsce wilki znajdują się pod ochroną a ich odstrzał jest zabroniony. Jednocześnie apelują o zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie zasad.

Widzisz wilka? Powiadom gminę

Nie wolno dokarmiać wilków. Mieszkańcy widząc zwierzę, które jest osłabione, chore i nie utrzymuje dystansu od człowieka, powinni zgłosić ten fakt do urzędu gminy. Co więcej, na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie gorliczanie nie mogą pozostawiać niezabezpieczonej żywności lub jej resztek. Dotyczy to również żywności dla psów i kotów.

Dodatkowo trzeba pamiętać o zabezpieczeniu pojemników na odpady kompostowane oraz komunalne, a w okresie między zmierzchem a świtem, o zabezpieczaniu zwierząt domowych w pomieszczeniu lub w kojcu. Pies nie może pozostać na uwięzi, przywiązany łańcuchem, gdyż stanie się łatwą ofiarą dla drapieżników. Podczas wycieczki po lesie trzeba psa prowadzić na smyczy.

– Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego – apeluje zastępca wójta.

Trzeba pamiętać, aby zabezpieczyć także zwierzęta gospodarskie. Za zabite lub ranne zwierzęta gospodarskie pozostawione od zmierzchu do świtu bez zamknięcia Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań.

Jeśli mieszkańcy nie wiedzą w jaki sposób zadbać o swoje zwierzęta, tak, aby uniemożliwić wilkom ich zabicie, mogą skontaktować się z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Krakowie.

– W celu uzyskania odszkodowania za utracone zwierzę w wyniku ataku wilka złóż stosowny wniosek w miejscowym nadleśnictwie – przypomina zastępczyni wójta Magdalena Czech.

Fot. pixabay.com

Reklama