Wierzyły, że pomagają swoim bliskim. Straciły sporą sumę

Wierzyły, że pomagają swoim bliskim. Straciły sporą sumę

starsza osoba trzyma w ręku smartfon

Oszuści znów w natarciu – tym razem ich ofiarą padły dwie seniorki z powiatu limanowskiego. Kobiety uwierzyły, że dzięki przekazanym pieniądzom uchronią bliskich przed trafieniem za kratki.

Mimo licznych apeli policjantów i informacji publikowanych w mediach wciąż kolejne osoby padają ofiarą oszustów. Jedną z metod stosowanych przez przestępców jest tak zwana metoda „na wypadek”.  W ten właśnie sposób dwie mieszkanki Limanowszczyzny straciły spore oszczędności.

Wieczorem w poniedziałek 27 lutego do 81-latki zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę. Poinformowała seniorkę, że uczestniczyła w wypadku drogowym. Co więcej, musi wpłacić kaucję, żeby uniknąć więzienia. 81-latka uwierzyła „córce” i przekazała nieznanemu mężczyźnie 150 tysięcy złotych.

Do podobnej sytuacji doszło dwa dni później (1 marca) około godziny 15:00. Do 73-latki również zadzwoniła „córka”. Przekonała seniorkę, że potrąciła na przejściu dla pieszych ciężarną kobietę. Podczas rozmowy oszustka przekazała telefon mężczyźnie, który podał się za policjanta. Poinformował 73-latkę, że jeśli nie przekaże pieniędzy, jej rzekoma córka trafi do aresztu. Starsza kobieta uwierzyła w tę historię i zgodnie z ustaleniami przekazała 25 tysięcy złotych fałszywemu adwokatowi, który przyjechał pod jej dom. W ubiegły wtorek (7 marca) seniorka zgłosiła tę sprawę do Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej.

Pamiętajmy, że oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji – przypominają funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej i apelują o ostrożność. Poniżej znajduje się kilka porad, przygotowanych przez limanowskich mundurowych.

Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.

Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.

Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom policję – nr tel. 112.

fot. ilustr.: pixabay.com


Czytaj też:

Kradzież na niedzielnej mszy. Łupem złodzieja padła torebka

Share on twitter
Share on facebook