Wielki plac zabaw nie tylko dla dzieci

Wielki plac zabaw nie tylko dla dzieci

Sądeckim miasteczkiem rowerowym zawładnęły maszyny, koparki i inne ciężkie sprzęty, które już wkrótce zamienią to miejsce w Małopolski Park Rekreacji Przestrzennej. Będzie to prawie 9 tys. m kw. przeznaczonych do aktywnego wypoczynku dla całych rodzin od najmłodszych przez młodzież i dorosłych, aż po seniorów.


– Obecnie trwają prace ziemne związane przede wszystkim z układaniem ciągów komunikacyjnych. Niebawem zacznie się montaż urządzeń dla dzieci oraz budowa miasteczka komunikacyjnego według obowiązujących standardów. Niektóre urządzenie do zabaw już stoją – mówi autor i koordynatorem przedsięwzięcia Bogusław Kmak – zastępca dyrektora MOSiR.

Zgodnie z projektem obiekt będzie podzielony na strefy: ogólnodostępną i ograniczonego dostępu. Dodatkowo miejsce zostało zaprojektowane zgodnie ze standardami odpowiednimi dla osób niepełnosprawnych. – Jak ktoś ma małe dzieci, to inaczej odbiera potrzebę aranżowania przestrzeni publicznych. Kiedyś jako dziecko z wielką przyjemnością chodziłem z mamą na osiedle Millenium do tzw. wioski indiańskiej. Takiego placu zabaw już nikt później nie odtworzył. Pamiętam atmosferę i jakąś magię tego miejsca. Brakowało placów zabaw w Nowym Sączu. Oceniam to jako ojciec, mający wśród znajomych innych rodziców – przyznaje pomysłodawca projektu Bogusław Kmak.

W strefie ogólnodostępnej będą znajdować się: huśtawki, piaskownice z taśmociągiem i minikoparką, ławki, karuzele, plac z trampolinami ziemnymi, tory przeszkód, huśtające się belki oraz ścieżka wykorzystująca zmysł równowagi. Tam bez ograniczeń będą mogły spędzać czas całe rodziny. Dla bardziej odważnych
w parku pojawi się strefa z ograniczonym dostępem. Piramidy linowe i tory przeszkód w przestrzeni powinny być atrakcją dla miłośników adrenaliny.

Ciekawym elementem nowego Parku Rekreacji będzie strefa wspinaczki rodzinnej. Pojawią się tam miniścianki wspinaczkowe z naturalnymi elementami przyrody przystosowanymi do wspinania. Wszystkie sprzęty mają spełniać wymogi bezpieczeństwa HIC dla konkretnych urządzeń.

– Myślę, że dużą atrakcją będzie strefa piramid linowych, czyli 8-metrowe konstrukcje wykonane tak, aby nie stwarzały zagrożenia dla dzieci. Nad bezpieczeństwem użytkowników naszych obiektów będą zresztą czuwali pracownicy MOSiR – podkreśla Bogusław Kmak.

Miejsce w dalszym ciągu będzie też spełniać role miasteczka rowerowego, skateparku oraz siłowni plenerowej, które staną się jego częścią. Pełna infrastruktura niezbędną do nauki jazdy na rowerze w ruchu drogowym będzie istniała tak jak do tej pory w starym miasteczku rowerowym. Dodatkowo w skateparku powstanie również nowy tor z urządzeniami wykonanymi z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Do nowego Parku Rekreacji Przestrzennej wkomponowana zostanie także istniejąca wcześniej siłownia w Lasku Schwerteńskim. Będzie też strefa odpoczynku z altanką, ławeczkami oraz sceną plenerową. Wartość inwestycji szacowana jest wstępnie na 1 961 330 zł, a jej realizatorem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Projekt zostanie dofinansowany z środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w kwocie ponad 1 mln zł.

Czytaj „Dobry Tygodnik Sądecki” – kliknij i pobierz bezpłatnie: