Więcej konsultacji w sprawie drogi do Brzeska nie będzie. Minister forsuje opcję z tunelem pod Justem

Czy to już koniec "neverending story" z drogą ekspresową do Brzeska, słynną "Sądeczanką", w roli głównej? Wiceminister finansów Wiesław Janczyk zapowiada, że wkrótce Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad ma podać ostateczny wariant przebiegu drogi. Janczyk poinformował także, że parlamentarzyści z Sądecczyzny złożyli poprawkę do budżetu na kwotę 5 mln zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na budowę obwodnicy Piwnicznej - Zdroju. 

PROTEUSSMARZ

– Dobiegły końca prace koncepcyjne w zakresie wyboru przebiegu "Sądeczanki". Po świętach, na początku stycznia zostanie wybrany jeden wariant drogi, aby można było rozpocząć procedurę projektowania i organizowania czynności związanych z przebiegiem trasy - mówi Wiesław Janczyk.

Wiceminister finansów jest zwolennikiem budowy tunelu pod górą Just.

 

- Przebieg przez Łyczankę wydłużyłby dojazd do autostrady i zabiegam o to, aby wykopać tunel pod górą. Nie wnikam w to jak długi on ma być. Dążę do tego, aby nie rezygnować z tego przebiegu, który zapewnia najkrótszy dojazd do autostrady. 

Janczyk mówi również, że ewentualne konsultacje społeczne na temat przebiegu "Sądeczanki" trzeba wreszcie zakończyć.

- Terminy uzgodnień przebiegu trasy już minęły. Nie można w nieskończoność debatować i mnożyć konflikty. Trzeba w końcu rozpocząć procedurę projektowania i przystąpić do formalności związanych z wykupem terenu pod inwestycję (...) Dla powiatu nowosądeckiego to decyzja strategiczna, choć kosztowna, ale na podróży z Nowego Sącza do Brzeska zyskamy nawet do siedmiu minut - stwierdza Janczyk. 

Mobilizacją do przyspieszenia prac nad drogą do Brzeska ma być także planowana budowa obwodnicy Piwnicznej - Zdroju.

-Przy pracach nad ustawą budżetową posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zadbali o to, by do budżetu została zgłoszona poprawka na kwotę 5 mln zł, która ma zostać przeznaczona na rozpoczęcie prac projektowych dla obwodnicy Piwnicznej. Dzięki niej ciąg komunikacyjny Brzesko – Nowy Sącz – przejście w Mniszku stanie się atrakcyjny. 

Wiceminister finansów ma nadzieję, że obwodnica Piwnicznej uwiarygodni i dodatkowo umocni potrzebę budowy "Sądeczanki".

Droga Nowy Sącz - Brzesko zapisana jest w Programie Budowy Dróg i Autostrad. Jej budowa, wyceniona na kwotę ok. 1, 5 mld zł, ma się rozpocząć w 2023 roku. 

Czytaj również:

Przyspieszona droga z Nowego Sącza do autostrady A4 prawdopodobnie będzie... różowa

Fot. Agnieszka Małecka

PUMA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.