Widowiskowe otwarcie gmachu Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

Widowiskowe otwarcie gmachu Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

Wczoraj uroczyście otwarto gmach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej 56. Przez lata siedzibą główną muzeum był Dom Gotycki, zabytkowy budynek należący do Parafii Św. Małgorzaty. Teraz instytucja ma nowe okazałe lokum.

Przeboje lat 40′ i 50′, gra świateł, niepowtarzalny klimat i znamienici goście. Wydarzenie było wielkim widowiskiem artystycznym, które zaprezentowano na osiemdziesiąte urodziny Muzeum. Piękny obiekt zachwycił zaproszonych gości. Tak o tym miejscu wypowiadał się Leszek Zegzda – członek zarządu województwa Małopolskiego.

Aktorzy Teatru Witkacego w Zakopanem przygotowali specjalnie na tę okazję widowisko wyreżyserowane przez Andrzeja St. Dziuka- założyciela i dyrektora Teatru imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. W wydarzeniu wzięły udział również aktorki Fundacji Nomina Rosae. Nie zabrakło akcentów muzycznych i folklorystycznych. Wystąpił Zespół Regionalny Lachy, zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, zaśpiewały łemkowska pieśniarka Julia Doszna, poetka i pieśniarka romska Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała.

Czekaliśmy na ten moment ponad siedemdziesiąt lat, ponieważ naszą siedzibę straciliśmy 18 stycznia 1945 roku, kiedy Niemcy wysadzili w powietrze zamek, w którym znajdowało się Muzeum. Dzisiaj wielki dzień – otwieramy dla Sądecczyzny podwoje tego centrum kultury, bazę ogromnego tygla kulturowego, bogactwa które nas wypełnia na Sądecczyźnie: kultury Łemków, Romów, Żydów, którzy zamieszkiwali tu przez wieki, kultury Niemców Galicyjskich, górali i Lachów Sądeckich- mówił Robert Ślusarek dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Na dziś zaplanowano wernisaż pierwszej w nowym oddziale muzeum wystawy czasowej zatytułowanej „Życie w błędnym kole. Twórczość Jacka i Rafała Malczewskich„. Wszystkich chętnych zapraszamy na godz. 18:00.  Warto też wspomnieć, że do 6 maja ekspozycje muzealne dostępne będą dla wszystkich zwiedzających bezpłatnie. Zapraszamy!

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

FOR HEROES [ZWIASTUN]. Premiera w MCK SOKÓŁ już 6 października

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama