Widowiskowe otwarcie gmachu Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

Wczoraj uroczyście otwarto gmach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej 56. Przez lata siedzibą główną muzeum był Dom Gotycki, zabytkowy budynek należący do Parafii Św. Małgorzaty. Teraz instytucja ma nowe okazałe lokum.

wsb3

Przeboje lat 40′ i 50′, gra świateł, niepowtarzalny klimat i znamienici goście. Wydarzenie było wielkim widowiskiem artystycznym, które zaprezentowano na osiemdziesiąte urodziny Muzeum. Piękny obiekt zachwycił zaproszonych gości. Tak o tym miejscu wypowiadał się Leszek Zegzda – członek zarządu województwa Małopolskiego.

Aktorzy Teatru Witkacego w Zakopanem przygotowali specjalnie na tę okazję widowisko wyreżyserowane przez Andrzeja St. Dziuka- założyciela i dyrektora Teatru imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. W wydarzeniu wzięły udział również aktorki Fundacji Nomina Rosae. Nie zabrakło akcentów muzycznych i folklorystycznych. Wystąpił Zespół Regionalny Lachy, zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, zaśpiewały łemkowska pieśniarka Julia Doszna, poetka i pieśniarka romska Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała.

Czekaliśmy na ten moment ponad siedemdziesiąt lat, ponieważ naszą siedzibę straciliśmy 18 stycznia 1945 roku, kiedy Niemcy wysadzili w powietrze zamek, w którym znajdowało się Muzeum. Dzisiaj wielki dzień – otwieramy dla Sądecczyzny podwoje tego centrum kultury, bazę ogromnego tygla kulturowego, bogactwa które nas wypełnia na Sądecczyźnie: kultury Łemków, Romów, Żydów, którzy zamieszkiwali tu przez wieki, kultury Niemców Galicyjskich, górali i Lachów Sądeckich- mówił Robert Ślusarek dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Na dziś zaplanowano wernisaż pierwszej w nowym oddziale muzeum wystawy czasowej zatytułowanej „Życie w błędnym kole. Twórczość Jacka i Rafała Malczewskich„. Wszystkich chętnych zapraszamy na godz. 18:00.  Warto też wspomnieć, że do 6 maja ekspozycje muzealne dostępne będą dla wszystkich zwiedzających bezpłatnie. Zapraszamy!

JULAPRZED
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]