Wejście do Sądeckiej Biblioteki po remoncie bardziej dostępne, choć schody zostały

Wejście do Sądeckiej Biblioteki po remoncie bardziej dostępne, choć schody zostały

Sądecka Biblioteka Publiczna

Dobiegł końca remont drzwi wejściowych do siedziby Sądeckiej Biblioteki Publicznej. Jak zapewniają przedstawiciele Urzędu Miasta, budynek jest teraz bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Marta Mordarska, radna Województwa Małopolskiego podkreślała, że likwidacja barier architektonicznych to jedno z najważniejszych zadań stojących obecnie przed każdym samorządem. Z kolei prezydent Ludomir Handzel, doglądając wraz z radną efektu prac przy wejściu do biblioteki, przyznał, że remont drzwi biblioteki to kolejna drobna, lecz ważna dla miasta inwestycja.

W ramach prac wymienione zostały drzwi wejściowe do budynku i krata, a także stopnie przy wejściach od strony ulicy Franciszkańskiej i Kazimierza Wielkiego. Koszt inwestycji to 60 270,00 zł – połowę tej kwoty pokryło dofinansowanie z programu Ochrona Zabytków Urzędu Marszałkowskiego. Pozostałe pieniądze pochodziły z budżetu miasta Nowego Sącza. Przygotowanie dokumentacji wraz z realizacją trwało 7 miesięcy.

Zapytaliśmy dyrektora biblioteki Marka Rylewicza o to, w jaki sposób budynek stanie się bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, skoro przed drzwiami wciąż są schody.

Jak tłumaczy dyrektor, likwidacja barier architektonicznych w przypadku zabytkowego budynku, w jakim mieści się siedziba Sądeckiej Biblioteki Publicznej, jest bardzo utrudniona, jednak placówka stara się wychodzić naprzeciw osobom z  niepełnosprawnościami.

– Została zakupiona teleskopowa aluminiowa rampa do wózków inwalidzkich – mobilna z powłoką antypoślizgową. Rampa jest lekka, stabilna i szybka w montażu i demontażu, dlatego też pracownik instytucji nie będzie miał problemu z udzieleniem pomocy osobom w potrzebie – wyjaśnia dyrektor Rylewicz.

Na pytanie, w jaki sposób osoba z niepełnosprawnością może poinformować pracowników biblioteki o konieczności rozłożenia rampy, dyrektor odpowiada:

– Do wejścia od strony ul. Kazimierza Wielkiego prowadzą schody bez podjazdu dla wózków. Na drzwiach wejściowych jest zawieszony piktogram z informacją o możliwości skorzystania z rampy rozkładanej dla wózka inwalidzkiego. Dzwonek do powiadomienia pracownika o możliwości skorzystania z rampy znajduje się przy drzwiach wejściowych od ul. Franciszkańskiej (po prawej stronie na wysokości 100 cm z oznaczonym piktogramem) Pracownik administracyjny rozkłada rampę.

fot. UM Nowego Sącza

Czytaj też: Lasy Państwowe szczodrze obdarowały ludzi, którym tornado zniszczyło dobytek

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama