Lasy Państwowe szczodrze obdarowały ludzi, którym tornado zniszczyło dobytek

Do mieszkańców Librantowej trafiło wsparcie, które da nadzieję na powrót do normalności po czerwcowym tornadzie. Dziś minister Edward Siarka w imieniu Lasów Państwowych przekazał symboliczny czek na ręce dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej. Spotkanie odbyło się obok parafialnego kościoła.

– Caritas Diecezji Tarnowskiej pomogła już ponad 30 rodzinom, które ucierpiały najbardziej, przekazując fundusze na odbudowę i remont domów, a szczególnie dachów. Te pieniądze zostaną przeznaczone na ten sam cel i mamy nadzieję, że pozwolą, aby domy zostały całkowicie odbudowane, wyremontowane, by w kolejnym roku rodziny mogły już w nich zamieszkać i cieszyć się dobrym mieszkaniem. Mamy nadzieję, że więcej takich kataklizmów, takich nieszczęść nie będzie – mówił dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej, ks. Zbigniew Pietruszka.

Symboliczny czek na 106 tysięcy złotych od Lasów Państwowych wręczył mu Edward Siarka – podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

– Przyjechałem tutaj z dużą satysfakcją, by móc przekazać pieniądze na rzecz Caritas dla Librantowej, dlatego. Lasy Państwowe od lat prowadzą taką politykę, aby dzielić się w ramach funduszu leśnego ze wszystkimi osobami i instytucjami, które są w potrzebie i w ten sposób wpisywać się w życie lokalnej społeczności – mówił minister Siarka.

Jak przypomniał, w podobnym czasie, w którym doszło do tragicznych zdarzeń w Librantowej, miał miejsce ogromny pożar w Nowej Białej. Tamtejszym mieszkańcom Lasy Państwowe również przekazały pomoc finansową.

– Dzisiaj mamy okazję w sposób materialny wyrazić naszą odpowiedzialność za człowieka – stwierdził Paweł Szczygieł, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Na poniższym nagraniu pełna treść jego wypowiedzi.

Podczas dzisiejszego uroczystego przekazania pieniędzy obecny był także Ekonom Diecezji Tarnowskiej, ks. Marcin Kokoszka oraz ks. proboszcz parafii Librantowa – ks. Henryk Osora.

Przypomnijmy, że tragiczne w skutkach wydarzenia rozegrały się 24 czerwca tego roku. Nad całym regionem przeszły gwałtowne burze, które na pograniczu gminy Chełmiec i Korzenna osiągnęły swoje apogeum. Trąba powietrzna zniszczyła 9 domów i 3 budynki gospodarcze w Koniuszowej oraz 30 budynków mieszkalnych i 28 gospodarczych w Librantowej. Uszkodziła obiekty sportowe, pozrywała linie energetyczne, połamała drzewa, zdewastowała ogrodzenia… O obrazie zniszczeń, jaki wyłonił się dzień po tragedii pisaliśmy TUTAJ.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.