W tej pracy trzeba mieć podejście do ludzi

Umiejętność swobodnego i bezpiecznego prowadzenia pojazdu, znajomość przepisów ruchu drogowego oraz podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej, a także kultura osobista i zdolność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Takimi cechami powinien wykazać się kierowca Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu, aby móc uzyskać zaszczytny tytuł „Najlepszego kierowcy roku”. Tak jak Wojciech Zygmunt, laureat tegorocznej, trzeciej już edycji konkursu.

Nie spodziewałem się wygranej, to dla mnie duże zaskoczenie – przyznaje Wojciech Zygmunt, dodając, że choć wygrana bardzo go ucieszyła, nie uważa, aby był lepszym kierowcą niż jego koledzy i koleżanki pracujący na co dzień w sądeckim MPK. – Nie jestem jakąś szczególnie wyróżniającą się osobą, wszyscy jesteśmy dobrymi kierowcami – podkreśla zwycięzca konkursu.

– W zasadzie w ogóle nie myślałem o tym, że biorę udział w jakimś konkursie, może trochę na samym początku – mówi Wojciech Zygmunt, tłumacząc, że po prostu starał się dzień po dniu dobrze wykonywać swoją pracę. A ma w niej bardzo duże doświadczenie, bo w samym Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym pracuje już od 34 lat, w tym od 20 jako kierowca autobusu.

– Praca kierowcy autobusu jest specyficzna, człowiek przewozi przecież ludzi. Trzeba mieć odpowiednie podejście, umieć się zachować w różnych sytuacjach, bo w autobusie różnie bywa, na przykład może ktoś zasłabnąć. Tak samo różne sytuacje spotyka się na drodze. Trzeba mieć mocne nerwy, żeby sobie poradzić. I na przykład pogodzić punktualność wymaganą przez rozkład jazdy z różnymi wydarzeniami na drodze, które mogą opóźnić naszą pracę.

A zdolność radzenia sobie w takich właśnie sytuacjach sprawdzano poddając kierowców testom z umiejętności udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ze sprawności w prowadzeniu pojazdu i w jeździe ekologicznej oraz ekonomicznej.

Choć praca kierowcy autobusu jest bardzo stresująca „Najlepszy Kierowca 2016 roku” nie żałuje, że wybrał taką ścieżkę kariery zawodowej. – Od zawsze moją pasją było prowadzenie samochodu i w ogóle podróże. Zawód kierowcy mi się podoba, i gdybym miał powtórnie wybierać, chyba wybrałbym tak samo – zapewnia.

Wojciech Zygmunt, poza tytułem „Najlepszego Kierowcy” otrzymał dyplom, statuetkę, 1,5 tys. zł oraz nagrodę rzeczową. Dla wszystkich laureatów ufundowano też zestawy głośnomówiące, natomiast wśród glosujących rozlosowanych zostało piętnaście Kart Miejskich z doładowaniem w wysokości 50 zł.

Rywalizacja w tym roku miała rozbudowaną dwuetapową formułę, na którą składało się głosowanie pasażerów oraz wewnętrzne testy sprawdzające zarówno wiedzę teoretyczną kierowców jak i ich umiejętności praktyczne.

Sam konkurs, organizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu oraz Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego ma na celu kształtowanie pozytywnego wizerunku transportu publicznego mieście. Ma również zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z komunikacji publicznej. Konkurs trwał od 15 sierpnia do 30 września, a pasażerowie mogli wybierać swoich kandydatów głosując SMS-owo i przez specjalny formularz online, jak i za pomocą tradycyjnego formularza wrzucanego do urny w Punktach Obsługi Klienta.

(TB)

Laureaci konkursu na najlepszego kierowcę MPK 2016 r.

Miejsce 1 – Wojciech Zygmunt

Miejsce 2 – Ewa Kos

Miejsce 3 – Leszek Gadzina

Wyróżnienia:

Bogusław Golonka

Kazimierz Ciągło

Paweł Iwański

Zbigniew Gabryś

Jan Gamoń

Beata Stypka – Marczyk

Iwona Koział

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.