W SOKOLE rozmawiali o tolerancji.. i zawrzało!

W SOKOLE rozmawiali o tolerancji.. i zawrzało!

Wrzątek. Bo jak mówi prof. Andrzej Szarek – Ma być gorąco! Bez wrzątku nie będzie odpowiedniej temperatury. 26 stycznia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ o wysoką temperaturę zadbali znakomici paneliści. Wtórowała im publiczność wsłuchana najpierw w dyskusję, potem biorąca czynny udział w debacie. Temat okazał się niezwykle interesujący. TOLERANCJA.

Wydarzenie poprowadził dr hab. Dariusz Juruś. Powołał się m.in. na Johna Locke’a. Ten żyjący na przełomie XVII/XVIII wieku filozof uznał, że pokój powinien być celem ludzkości, wieść do niego miała także tolerancja. Z kolei John Stuart Mill ponad wiek później dodał, że państwo, które nie szanuje ekscentryków nie może być wolne.

Takim sposobem rozgorzała dyskusja między panelistami. Prof. dr hab. Tadeusz Paleczny dowodził, że z tolerancją jest pewien kłopot, a jego źródłem jest różnorodność. W jakim momencie przekraczamy granice dobrego smaku? Dlaczego na twarzach Polaków tak rzadko gości uśmiech? Co zrobić, żeby było w nas więcej afirmacji a mniej stygmatyzacji? Tolerancja? Jak najbardziej, ale są granice, których przekroczyć nie wolno dodał prof. dr hab. Andrzej Szarek. 

– Szczęścia nie możemy sobie wybaczyć, tłumaczył ks. dr Marek Mierzyński. Ten mający sądeckie korzenie filozof-etyk zaproponował by postawić pytanie o kondycję człowieka. O jego empatię, altruizm i inne wzniosłe emocje i uczucia.

Czy to interesujący, choć bardzo szeroki temat przywiódł do Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ tak liczną i zaangażowaną publiczność? Czy znamienici i lubiani prelegenci? A może jedno i drugie. Pewne jest, że temperatura spotkania była taka, jaką sobie wymarzył prof. Andrzej Szarek.

fot. Bartłomiej Wawrzyniak | MCK SOKÓŁ

Galerię zdjęć znajdziecie tutaj

ikona strony głównej dts24

Share on twitter
Share on facebook