W sobotę I Jarmark Średniowieczny „U Rittera”!

W sobotę I Jarmark Średniowieczny „U Rittera”!

Czy naprawdę da się pisać gęsim piórem? Jak pracował kowal? Czy ktoś dziś szyje na zabytkowych maszynach szwalniczych? Czy strzelanie z łuku jest trudne? Na te i inne pytania odnajdziecie odpowiedź 17. sierpnia na I JARMARKU ŚREDNIOWIECZNYM „U RITTERA” na zamku w Rytrze!

Zamek w Rytrze został w tym roku oddany do wizytowania w nowej, zrewitalizowanej formie. Zmotywowało to gminę Rytro do podjęcia próby odrodzenia dawnej świetności nie tylko Wzgórza Zamkowego, ale też całej miejscowości, malowniczo położonej u stóp Pasma Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej, w pięknej Dolinie Popradu.

Owocem prac lokalnych działaczy jest, organizowany w tym roku po raz pierwszy, Jarmark Średniowieczny „U RITTERA”, który od tej pory będzie odbywał się cyklicznie.

Serdecznie zapraszamy zakochanych w rzemiośle, sympatyków miejscowych podań i legend oraz tych, którzy w głębi serca czują się rycerzami.

Na jarmarku będzie można zobaczyć i spróbować swoich sił w garncarstwie i łucznictwie, podziwiać piękne dzieła malowane piaskiem, sprawdzić, czy naprawdę da się pisać gęsim piórem, a także zajrzeć do mini-kuźni, gdzie będzie można przekonać się, jakim trudom muszą stawiać czoła w swojej pracy kowale.

Jarmark będzie również świetną okazją do zaopatrzenia się w prawdziwe rękodzieło, wykonywane przez artystów, związanych z Rytrem. Odnajdziecie tu koronkowe skarby, malowany jedwab, dzieła miejscowych rzeźbiarzy, a także unikatowe torebki z filcu, lnu, bawełny i washpapy, dekoracyjne, ręcznie zdobione poduszki oraz imponujące chusty, wykonywane z włóczek z naturalnych przędzy.

Dla żądnych wiedzy przewidziano mnóstwo ciekawostek, związanych z historią i legendami ryterskimi, a dla dzieci – kącik zabaw średniowiecznych. Również dla łasuchów znajdzie się małe co nieco – miody ryterskie i napary ziołowe.

Jeśli zaciekawiły Was te gastronomiczno-rzemieślniczo-historyczne atrakcje lub też chcecie dowiedzieć się, czym takim jest washpapa albo łaciarka szewska, czy też być może marzycie o ustrzeleniu z łuku godnego celu (choćby tarczy) – serdecznie zapraszamy w sobotę 17. sierpnia na godzinę 15:00 na Zamek w Rytrze!

  • I JARMARK ŚREDNIOWIECZNY „U RITTERA”
  • 17 sierpnia 2019r. (sobota), godz. 15;  wzgórze zamkowe w Rytrze

Program:

15.00 – oficjalne otwarcie Jarmarku, przywitanie gości

15.10 – omówienie programu i zaproszenie do wspólnej zabawy

15.15 – historia zamku w pigułce

15.25 – taniec „Praczki” w wykonaniu ryterskich dzieci

15.30 – drugi taniec średniowieczny w wykonaniu młodzieży

15.35 – pokaz strojów średniowiecznych przez grupę
rekonstrukcyjną, nauka tańca

16.30 – zwiedzanie stoisk, warsztaty, spacer po dziedzińcu,
słuchanie ciekawostek ryterskich, oglądanie wystawy zdjęć i albumów
o dawnym Rytrze

16.30 – zabawy i konkursy dla dzieci

17.30 – zmagania rycerskie, walki, turnieje, konkursy

19.30 – legenda o zamku w wykonaniu młodzieży ryterskiej

20.00 – wspólny taniec średniowieczny i zakończenie Jarmarku

Ponadto:

Wpisy do księgi pamiątkowej, degustacja potraw średniowiecznych.

MAŁGORZATA SIWIEC

Rękodzielnik w Firmie UNIKATY MAŁGORZATY

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Pieszo, na rowerach i pociągiem. Zobacz miejsce, które warto odwiedzić.

Play Video about Małopolski Festiwal Smaku w Gorlicach

Festiwal smaku w Gorlicch – piękna wizytówka Małopolski. Zobacz jak przebiegała tegoroczna edycja

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.