W sieci pojawiły się ogłoszenia "sprzedam bon turystyczny". To nielegalne - ostrzega ZUS

W internecie pojawiły się oferty osób, które próbują sprzedać bon turystyczny. „Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione” - przypominają przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

wsb3

Aktywowano już ponad 190 tysięcy bonów na kwotę 160 mln zł. Ogłoszenia o sprzedaży pojawiły się momentalnie po uruchomieniu rządowego programu, który wystartował 1 sierpnia. Bon o wartości 500 zł ktoś próbował sprzedać za 400 zł, a wart 1500 zł  - 200 złotych poniżej jego wartości.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Jest ważny do 31 marca 2022 roku. Każdy z bonów ma przypisany unikalny 16-cyfrowy numer i jest zarejestrowany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jest imienny - czyli przypisany do konkretnej osoby uprawnionej do świadczenia. Podczas aktywacji, posiadacz otrzymuje SMS-em specjalny kod, który należy podać podczas płatności za nocleg lub wycieczkę.

Polska Organizacja Turystyczna przestrzega przed takimi aukcjami. Może to być próba oszustwa.

- Sam 16-znakowy kod, który otrzymamy przy aktywacji bonu nie wystarczy, aby zrealizować transakcję. Podczas jej potwierdzania trzeba podać czterocyfrowy pin, który zostanie przesłany na numer telefonu podany podczas aktywacji. Przy zakupie  bonu nie będziemy mieli też pewności, czy kod nie został już wykorzystany- przestrzega Anna Szaniawska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

Na stronach internetowych można również znaleźć oferty płatnych usług, które dotyczą pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego.

- Prosimy z nich nie korzystać. Pomoc przy uruchomieniu konta na PUE, jak i aktywacja bonu jest bezpłatna. Wszelkie informacje są dostępne na naszej stronie internetowej i w każdej placówce ZUS. Można także skorzystać z całodobowej infolinii, pod numerem: 22 11 22 111. Przypominamy też, że nie należy osobom trzecim udostępniać swojego loginu i hasła do PUE ZUS. Trzeba pamiętać, że na PUE mamy dostęp do swoich danych – np. o zwolnieniach lekarskich, pobranych zasiłkach, czy wysokości wynagrodzenia i składek - dodaje rzecznik ZUS.

 

9 tysięcy wsparcia dla jednoosobowych firm. Szansa na pieniądze już w sierpniu. Liczy się refleks!

TEB

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.