W Rożnowie ma powstać gigantyczny akumulator energii

W Rożnowie ma powstać gigantyczny akumulator energii

Pod koniec ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki powołał „Zespół Ekspercki do spraw Budowy Elektrowni Szczytowo-Pompowych”. Przez siedem kolejnych miesięcy eksperci przygotowywali raport, który ma stanowić bazę do budowy w Polsce elektrowni przystosowanych do magazynowania olbrzymich ilości energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Jedna z takich elektrowni ma powstać w Rożnowie. Finał inwestycji – za osiem lat.

Sektor energetyczny potrzebuje rewolucji. Wymusza ją z jednej strony konieczność wycofywania się z produkcji, której skutkiem ubocznym jest emisja gazów cieplarnianych, z drugiej – rozwój infrastruktury, związanej z odnawialnymi źródłami energii. Czerpiemy z OZE  coraz więcej, jednak z magazynowaniem jest problem. Rozwiązaniem tego problemu mogą być właśnie elektrownie szczytowo-pompowe (ESP).

We wsi Rożnów, w najwęższym miejscu przełomu Dunajca – między cyplem góry Łaziska (323m n.p.m.), a północnym, stromym zboczem Ostrej Góry (459m n.p.m). jest już czteroturbinowa elektrownia wodna typu zbiornikowego, wbudowana w zaporę.

Tauron chce zainwestować w to miejsce i zbudować nową elektrownię szczytowo – pompową o mocy 700 MW oraz pojemności 3500 MWh.  Jej górny zbiornik ma mieć długość około kilometra oraz szerokość od 320 do 560 m, przy wysokościach obwałowania liczących od 30 do 60 m. Zbiornik dolny elektrowni wodnej Rożnów już istnieje.

W Polsce jest obecnie sześć elektrowni szczytowo-pompowych*. Najbliższa z nich to Elektrownia Czorsztyn – Niedzica Sromowce.

Kolejne tego typu instalacje mają powstać między innymi w Bystrzycy Kłodzkiej ( tutaj koszt budowy Elektrowni Młoty o mocy 750 MW wstępnie szacowany jest na około  4 mld zł ) oraz w Rożnowie.

Harmonogram prac zakłada opracowanie do końca 2023 roku studium wykonalności oraz wydanie warunków przyłączenia do Krajowej Sieci Energetycznej, wydanie decyzji środowiskowej w trzecim kwartale 2025 roku, początek prac budowlanych w pierwszym kwartale 2026 oraz oddanie do użytku do końca 2030 roku.

źródła: biznesalert.pl;

www.tauron-ekoenergia.pl;

wysokienapiecie.pl

  • Żarnowiec – 716 MW,
  • Porąbka-Żar – 500 MW,
  • Solina-Myczkowce – 200 MW,
  • Żydowo – 167 MW,
  • Czorsztyn-Niedzica-Sromowce Wyżne – 94,6 MW,
  • Dychów – 90 MW.

Reklama